Emokykla.lt
D.U.K.
2012-06-24 Kaip nuraminti dukrytę, kuri gedi žuvusio broliuko?
Kaip nuraminti dukrytės ilgesį ir pokalbius, įsivaizduojamą žaidimą su broliuku?
Vos prieš 6 mėn.mano sūnus žuvo autoįvykio metu. Auginau kartu su savo tėvais dvynukus (lapkritį sukako 5m). Dukrytė išliko, sūnus žuvo. Aš matau jos ilgesį, vakarais kai reikia miegoti kalba kaip jo ilgisi, verkia, dienomis žaidžia ir įsivaizduoja, kad jis yra, kai mato skrendančius paukščius jai atrodo, kad tai Augustėlio draugai. Žinau, kad viskam reikia laiko ne tik jai, bet ir visai mano šeimai. Aš pati gyvenu su kaltės jausmu, aš noriu, kad dukrytė taip nekentėtų, aš nežinau, kaip jai padėti. Į kapines stengiuosi per daug nevežti, kalba apie jį, vis stengiuosi nusukti į kitą pusę, kad nepradėtų verkti. Jis angeliukas, taip mes jį įsivaizduojam, šiek tiek pakalbam ir viskas. Dvynukų ryšys stiprus, jie buvo geriausi draugai, aš matau ją be galo vienišą, nelabai pritampa prie kitų vaikų, daugiau eina prie saugusių žmonių ir kalba ne vaikiškomis temomis. Kaip maža suaugusi mergaitė, mane kartais jos kalbos net baugina, kalba daug apie mirtį, negi tai būdinga vaikams? Piešiniuose daug juodos spalvos, matydama visus apsirengusius juodai ji irgi rengiasi visa juodai, bet aš į tą gedulą jos taip nenoriu traukti, ji tik maža mergaitė. Aš stengiuosi neverkti šalia. Atsirado baimė tamsai, apskritai viena net i WC nebeina, ko anksčiau nebuvo.Daug visokių pakitimų, be galo jautri yra, palyginus nei kai buvo broliukas. Viskas apsivertė ir pasikeitė nuo balto i juodą gyvenime. Aš žinau, kad ši netektis jai kaip ir man didžiulis randas liks širdyje visam laikui, bet noriu kiek tik įmanoma jį sumažinti jai.
 
2012-06-24
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Aš manau, kad jums reikėtų pagalbos iš šono. Jūs teisi, reikia laiko. Pagalbos reikia jūsų visai šeimai, nes gedite jūs visi. Kadangi jums pačiai labai sunku, sunku priimti ir vaiko kančią.
 
Jei tik galite leiskite dukrytei gedėti kaip jai norisi, kalbėdama, žaisdama ji priima tą sunkią patirtį į savo gyvenimą, kai to neleidžiate daryti, visas sunkumas yra slepiamas kažkur giliai, ir pasireiškia baimėmis, pykčiu, nerimu, kurie atrodo neturi priežasties.
 
Sielvartaudamas, gedėdamas žmogus pamažu priima savo sunkią patirtį, atsisveikina su mirusiuoju, o tada pradeda gyventi toliau, jau galėdamas užmegzti kitus ryšius. Gyvename mes visi pagal tokią “schemą”: prisirišame, susiformuoja santykis, tada netenkame, reikia išsiskirti, atsisveikinti, vėl kurti prisirišimą. Kad gedulas baigėsi, galima pamatyti tada, kai vaikui ar žmogui pavyksta užmegzti naujus santykius.
 
Duokite sau laiko, ieškokite paramos, kalbėkite, kiek jums tik norisi. Gedėjimo metu, svarbu savo jausmus, mintis, visą istoriją pasakoti tiek kiek ji “pasakojasi”. Vieną dieną tikrai nebesinorės apie tai kalbėti.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje