Emokykla.lt
D.U.K.
2012-08-12 Jei vaikui gruodžio 22 d. sukako 5 metukai, ar ne per anksti lankyti priešmokyklinę grupę?
2012-08-12 
 
Atsako Roma Vida Pivorienė, Vilniaus pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė
 
Priešmokyklinis ugdymas pradedamas teikti vaikui, kai tais kalendoriniais metais jam sueina 6 metai (Švietimo įstatymo 8 str, 2 d.). Pagal pradinio ugdymo programą vaikas pradedamas ugdyti, kai jam tais kalendoriniais metais sueina 7 metai.
 
Todėl tėvai, pageidaujantys į priešmokyklinio ugdymo klasę leisti jaunesnį nei 6 m. vaiką (jei tais kalendoriniais metais vaikui nesuėjo 6 metai), turėtų kreiptis į savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos (PPT) ar darželio psichologą. Pažymą apie vaiko brandumo įvertinimą reikia pristatyti ugdymo įstaigą.
 
Kartais manoma, kad pagrindinis kriterijus, leidžiantis nustatyti, ar vaikas pasirengęs mokyklai, yra gebėjimas skaityti, skaičiuoti. Specialistai vertina kitaip: kaip vaikas bendrauja su kitais vaikais, suaugusiaisiais, ar yra pakankamai savarankiškas, ar gali sutelkti dėmesį.
 
Vaiko brandumo įvertinimas atliekamas nuo gegužės 1 d. iki rugpjūčio 31 d. Pedagoginėse psichologinėse tarnybose ir ugdymo įstaigose vertinimas atliekamas nemokamai. Norint atlikti vaiko brandumo įvertinimą reikėtų registruotis savo savivaldybės pedagoginėje psichologinėje tarnyboje. Pvz. Vilniuje galima registruotis nuo balandžio 15 d. telefonu 8-5 265 0908. Pažymime, kad vertinimas atliekamas, tik jei vaikas neatitinka teisės aktų numatytų amžiaus reikalavimų. Taip pat vertinamas ir vaiko brandumas mokyklai, jei mokyklą nori pradėti lankyti vaikas, kuriam kalendoriniais metais sueis ne 7, o 6 metai.
  
Atkreiptinas dėmesys, kad vaikui gali būti padaryta didesnė žala nei nauda, išleidus jį į priešmokyklinio ugdymo grupę ar pradinio ugdymo klasę, kai jis nėra pakankamai subrendęs. Ir priešingai, jei vaikas, kurio brandumo lygis yra pakankamas, laiku nepradeda lankyti priešmokyklinio ugdymo grupės ar klasės, jam per vienerius metus laiko gali dingti noras mokytis.
 
Daugiau apie tai galima paskaityti portalo straipsniuose apie vaiko brandumo vertinimą:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje