Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-01-22 Dvejų metukų mergaitė yra alergiška ir lanko paprastą darželį. Auklėtojos neleidžia atsinešti iš namų maisto. Kaip elgtis?
Mano 2 metų mergaitė yra alergiška ir lanko paprastą darželį. Į alergiškų vaikų darželį ją gali priimti tik nuo 2012 m. rudens. Mes auklėtojoms nunešėme gydytojo pažymą apie produktus, kurių vaikui reikia vengti, bet jos vis tiek duoda tuos produktus, motyvuodamos tuo, kad nieko kito nėra. Kai pasiūlau atnešti savo maistą, auklėtojos neleidžia. Kai prašau, kad virtuvėje pakoreguotų meniu (pavyzdžiui, neuždėtų varškės ant makaronų), jos to irgi nedaro. Kaip man elgtis? Ko galiu reikalauti iš darželio tokiu atveju? Mano dukrą vieną karta namuose ištiko alerginis šokas. Jeigu tai atsitiktu darželyje, ar tai butu auklėtojų atsakomybė?
 
2012-01-22
 
Atsako teisininkas ekspertas A. Šiaudinis, UAB "Peritus sprendimai"
 
Remiantis šiuo metu galiojančiais teisės aktais, reglamentuojančiais ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklą, galimybė gauti specialiems vaiko poreikiams pritaikytą maitinimą egzistuoja tik specializuotuose, alergiškiems vaikams pritaikytuose darželiuose.
 
LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 buvo patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ (toliau - Higienos norma). Minėtoji higienos norma nustato, kad vaikų maitinimo valgiaraščiai turi būti sudaromi pagal rekomenduojamas paros energijos ir maistinių medžiagų normas vaikams, atsižvelgiant į vaikų ugdymo trukmę per parą. Maisto paruošimas ir patiekalų įvairumas turi atitikti vaikų amžiaus ypatumus ir sveikos mitybos principus bei taisykles.
 
Vaikų maitinimui neturi būti vartojami: subproduktai (inkstai, kepenys, smegenys, plaučiai); grybai; sultinių koncentratai; saldainiai, konditerijos gaminiai su kremu ir (ar) šokoladu; nealkoholiniai gėrimai su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais); gazuoti gėrimai; bulvių traškučiai ir kiti riebaluose virti gaminiai; žuvies konservai; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; žlėgtainiai; šaltiena; genetiškai modifikuotas maistas ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turintys produktai; daug riebalų (daugiau nei 21 g/100 g), sočiųjų riebalų rūgščių (daugiau nei 6 g/100 g), cukraus (daugiau nei 18 g/100 g) ar druskos (daugiau nei 2,4 g/100 g) turintys produktai (mėsos produktai, konditerijos gaminiai).
 
Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje 1–7 m. amžiaus vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5–4 val. pagal valgiaraščius, patvirtintus įstaigos vadovo ir suderintus su teritorine visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Remiantis minėta Higienos norma, sudaromi atskiri 10 dienų valgiaraščiai 1–3 ir 4–7 m. amžiaus vaikams, tačiau Higienos normoje nėra numatyta privalomai organizuoti specialius vaiko poreikius atitinkantį maitinimą.
Higienos norma nustato, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigoje turi būti sudarytos saugios ugdymo sąlygos. Nereikėtų pamiršti taip pat ir vaikų interesų pirmenybės principo. Šiuo atveju Jums pateikus gydytojo pažymą apie produktus, kurių vaikui reikėtų vengti, jam turėtų būti skiriamas kitas maitinimas, jeigu tokios galimybės nėra ir jeigu darželio dienos valgiaraštyje yra vaiką alergizuojančių produktų tėvai turėtų įspėti, jog šių produktų vaikui duoti negalima ir tėveliams turėtų būti leidžiama patiems atnešti tinkamo maisto.
 
Reikėtų tikėtis, kad darželio vadovai geranoriškai atsižvelgs į Jūsų pateiktas gydytojo rekomendacijas dėl mitybos bei pagal galimybes organizuos tinkamą maitinimą.
 
Taip pat, tikėtina, jog minėtoji Higienos norma ir joje numatyti supaprastinti reikalavimai padės išspręsti ikimokyklinių specializuotų įstaigų stygiaus problemą, atsiras norinčiųjų steigti specializuotas įstaigas alergiškiems vaikams, nes šiuo metu tokių įstaigų paklausa yra didelė. 
 
 
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje