Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-01-24 Šešerių metų vaikas patiria stiprų atsiskyrimo nerimą. Ką daryti?
Auginu 6 metu dukra, kuri nuo ateinančio rugsėjo pradės lankyti mokyklą. Tačiau jau dabar ji net nenori apie tai kalbėti, kadangi suvokia, jog gali tekti grįžus iš mokyklos, kelias valandas būti vienai. Kažkur prieš pusę metų prasidėjo labai stipri atsiskyrimo baimė, viena namie negali pasilikti nei minutėlei, pavyzdžiui kol išvesiu šunį, ar išnešiu šiukšles. Savo baimę motyvuoja tuo, jog bijo, kad aš negrįšiu, numirsiu. Bandžiau su ja kalbėtis apie tai, bet viskas baigiasi ašaromis ir dar didesne baime.   Pastaruoju metu ši baimė pasireiškia ne tik pasilikti namie vienai, bet ir būti atskirame kambaryje, eiti miegoti vienai. Tapo labai jautri, kas kelias minutes, vis kviečia mane, tačiau man atėjus, nežino ką norėjo pasakyti. Pabunda naktį, vien pasitikrinti ar aš esu kambaryje. Tai kartojasi apie 10 kartu per naktį. Stengiamės nesukelti jai situacijų, kurių ji bijo, tačiau, pastaruoju metu, net einant į tualetą klausia, kur einu ir kelis kartus ateina patikrinti ar aš vis dar ten. Konkrečios situacijos nuo kada šios baimės prasidėjo, nebuvo. Buvo pakankamai savarankiška ir sugebėdavo ir netgi norėdavo kurį laiką pažaisti savarankiškai. Dabar to, ji visai nebedaro. Jeigu kažkas kitas nežaidžia kartu, ji nežaidžia visai. Prieš metus, ji netgi leisdavo išvesti šunį, su sąlyga, kad matys mane pro langą. Pati sakydavo, kad blogas oras, ir eičiau viena, ji pabus - pažais ar tiesiog pažiūrės kaip vaikštau lauke. Niekada grįžus neradau jos išsigandusios. Norėčiau gauti patarimą kaip elgtis šioje situacijoje. Ar tai normalu ir savaime turėtų praeiti, ar reikėtų kreiptis i vaikų psichologą pagalbos?
 
2012-01-24
 
Atsako doc. dr. Margarita Pileckaitė - Markovienė, Vilniaus pedagoginis universitetas
 
Panašu, kad Jūsų dukrai prasidėjo atsiskyrimo nerimo sutrikimas. Atsiskyrimo nerimo sutrikimas yra dažniausiai diagnozuojamas nerimo sutrikimas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Jo pasireiškimo dažnumas šiame amžiuje siekia 3,5-5,4 % vaikų. Literatūroje yra duomenų, kad jis pasitaiko 2-4 % 7-9 metų vaikų. Pabrėžiama, kad būtent šiame amžiuje vaikai dažniau patenka į specialistų akiratį. Sutrikimas dažnesnis meragitėms, vienišų motinų vaikams.
Svarbiausi požymiai:
 • Nerealus jaudinimasis dėl galimo pavojaus ar žalos, galinčios ištikti žmones, prie kurių ypač prisirišta, ar baimė, kad jie išvyks ir nebegrįš.
 • Nerealus jaudinimasis, kad koks nors nepalankus įvykis (pvz., pasimetimas, pagrobimas, paguldymas į ligoninę ar nužudymas) atskirs jį nuo mylimų žmonių.
 • Nuolatinis nenoras ar atsisakymas eiti į mokyklą dėl to, kad ten nebus mylimų žmonių (ne dėl kitų priežasčių, pvz., įvykių mokykloje baimės).
 • Nuolatinis nenoras ar atsisakymas eiti miegoti, jei greta nebus artimo žmogaus. Pasikartojantys nuolatiniai atskyrimo košmarai.
 • Pasikartojantys fiziniai simptomai (pykinimas, pilvo skausmai, galvos skausmai, vėmimas) atskyrimo situacijų metu, pvz., išėjus iš namų į mokyklą (vyresniems vaikams tipiški širdies veiklos sutrikimai, galvos svaigimas, silpnumas, dusulys).
 • Nuolatinė baimė būti namuose vienam dieną.
 • Perdėtas pasikartojantis nusiminimas (nerimas, verkimas, įniršis, liūdesys, apatija ar socialinis atsiribojimas) nujaučiant atsiskyrimą, skiriantis ar tuoj po išsiskyrimo su mylimu žmogumi.
Atsiskyrimo nerimo sutrikimui užsitęsus, gali prisidėti kitos psichologinės problemos (pvz., bendravimo sunkumai, mokyklos fobija). Todėl labai svarbu kuo anksčiau kreiptis į specialistą. Pagrindiniai psichologinės pagalbos principai yra šie:
 • Į gydymo procesą turi būti įtraukta visa šeima.
 • Reikėtų mažinti nerimo lygį visoje šeimoje, skatinti, kad tėvai spręstų sveikatos problemas.
 • Reikėtų pamažu mėginti ilginti atsiskyrimo trukmę.
 • Rekomenduojama vaiko psichoterapija jo kompetencijai, pasitikėjimui savimi, autonomijai ir savarankiškumui stiprinti.
 • Mažesni vaikai dažniausiai gydomi pasitelkiant žaidimų terapiją, žaidimai yra atsiskyrimo tematikos, vaikas kognityviniu lygiu mokosi ištverti atsiskyrimo situaciją.
Dauguma žmonių, kuriems vaikystėje pasireiškė atsiskyrimo nerimo sutrikimas, visiškai normaliai funkcionuoja suaugusiame amžiuje.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje