Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-07-29 Trejų metų vaiką ištiko krizė. Kaip bendrauti su vaiku?
Mano dukrytei 3.6 metukai, paskutiniu metu tapo labai irzli, nesukalbama, sudraudus tuoj krenta ant grindų ir verkia,bet praeina ožiukai, atsiprašinėja, sako jau noriu tave, mamyte mylėti. Bandau gražiai aiškinti, kad taip negalima būti piktai, bet ir vėl viskas kartojasi, pyksta, net ant žaislu, kai stato kaladėlėm ir kas nors nepavyksta. Ką galėtumėt patarti, kaip bendrauti su vaiku?
 
2012-07-29
 
Atsako Vilniaus pedagoginio universiteto doc. dr. Margarita Pileckaitė - Markovienė
 
Panašu, kad jūsų dukrytei prasidėjo gyvenimo laikotarpis vadinamas trejų metų krize. Trejų metų krizė yra sunki ne tik vaikui, bet ir tėvams. Tačiau žinodama pagrindinius šios krizės simptomus, galėsite lengviau išgyventi šį kritinį momentą. Pagrindiniai šios krizės požymiai:
 • Į bet kokį jūsų pasiūlymą vaikas stengiasi atsakyti žodžiu „ne“, siekia daryti priešingai, net jei tai prieštarauja jo paties norams.
 • Vaikas siekia viską daryti pats. Pats tepasi sumuštinį, klojasi lovą.Vaikas kovoja ir konfliktuoja su aplinkiniais.
 • Vaikas verčia tėvus daryti viską, ko jis reikalauja, nesiliaujančiu bliovimu, grubiu elgesiu, kaprizais.
Tokį elgesį sukelia natūrali vaiko raida, asmenybės ir savimonės formavimasis. Atsiranda jo nuosavas „Aš“, jis pradeda suvokti save kaip asmenybę, pradeda formuotis vaikų valia. Šiuo metu tėvai turėtų neriboti vaiko savarankiškumo. Tačiau tai nereiškia, kad reikia vaikui viską leisti, tokia taktika irgi yra neteisinga. Savo santykiuose su vaiku reikia rasti aukso vidurį tarp šių dviejų kraštutinumų. Suaugęs turi padėti vaikui suderinti savo norus su apribojimais.
 
Taigi, kai dukrytė ožiuojasi, išlikite rami ir nesileiskite į ginčus su vaiku. Pasakykite vaikui: “Tu labai pyksti (elgiesi netinkamai ir pan), aš tau galiu padėti nusiraminti”. Tai pasakius galite:
 • Nukreipti vaiko dėmesį ir sudominti jį kita veikla;
 • Išnešti dukrytę iš veiksmo vietos, kur ji galėtų nusiraminti, apgalvoti savo elgesį;
 • Ignoruoti dukros pykčio priepuolį. Suteikite vaikui dėmesį tik tada, kai pykčio priepuolis liausis;
 • Jeigu pykčio priepuolis ištiko viešoje vietoje, nuneškite dukrą į mašiną. Ir pasakykite, kad važiuosite namo, jei ji nesiliaus.
Dukrai nurimus, pasistenkite aptarti, kas atsitiko. Jeigu galima, problemą išspręskite. Tačiau jokiu būdu nepasiduokite ir nepildykite visų dukros užgaidų. Tokiu atveju pykčio priepuolių tik daugės, ir jie intensyvės. Pasikalbėkite su dukryte, paaiškinkite, kad irzlumas, pykčio priepuolis – neefektyvus būdas gauti tai, ko nori. Mokykite vaiką, kad pykti – normalu, tačiau tai, ką darome supykę, turime kontroliuoti.
 
Jei jums nesiseka susikalbėti su maištaujančiu vaiku – galbūt tai pavyks pliušiniam meškučiui? Prieš draugiškai nusiteikusį pliušinuką maištauti daug sunkiau, nei prieš mamą ar tėtį.
 
Ir nepamirškite, kad dažniausiai toks vaiko elgesys – tiesiog toks amžiaus tarpsnis, kuris kaip ir visa kita praeina…


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje