Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-22 Ar privalomos piniginės rinkliavos darželyje?
Norėčiau pasiteirauti apie rinkliavas darželyje. Ar jos yra privalomos? Jau ir taip kiekvieną mėnesį mokam į kažkokį darželio fondą, superkam visas higienos priemones, pradedant tualetiniu popieriumi ir baigiant skalbimo milteliais. Nupirkom patalynę, tiksliau buvom priversti. O dabar reikalaujama 140 lt už naujus stalus, nors tiesą sakant ir seni dar visai neblogos būklės. Jei neprisidėsim buvo pasakyta, kad mūsų vaikas sėdės prie seno stalo ir niekas neklausia ar mums tokia suma nėra per didelė. Kvepia šantažu, nes jei nutiks taip, kad visi tėvai bus tokie turtingi, mūsų vaikas sėdėdamas prie seno stalo galima įsivaizduoti kaip jausis ir kaip žiūrės į jį kiti vaikai. Ar gali darželis reikalauti tokių sumų ir manipuliuodamas tuo, kad jei ne, tai jūsų vaikas jausis kaip ne čia papuolęs?
 
2013-02-22 
 
Atsako UAB „Peritus sprendimai" teisininkas-ekspertas Andrius Šiaudinis
 
Trūkstant lėšų piniginės rinkliavos darželiuose yra tapusios įprastu reiškiniu, iš tėvelių papildomai renkamos rinkliavos yra skiriamas ne tik ugdymo priemonėms, bet ir įstaigai reikalingam inventoriui įsigyti ar remonto darbams atlikti.
 
Švietimo ir mokslo ministerija griežtai pasisako prieš bet kokius papildomų lėšų rinkimus šiose įstaigose. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. rugpjūčio 31 d. nutarimas Nr. 1170 „Dėl užmokesčio už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose“ (Žin., 1995, Nr. 73-1715; 1999, Nr. 71-2233; 2000,   Nr. 2-45) nurodo, kad užmokestį už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose nustato šios įstaigos steigėjas. Steigėjo patvirtiname sąraše minėtų mokėjimų nesant, papildomų rinkliavų reikalavimas laikytinas neturinčiu teisinio pagrindo.
 
Tėveliai neprivalo papildomai remti ikimokyklinio ugdymo įstaigų, tai turi būti savanoriškas sprendimas, atsižvelgiant į šeimos finansinę padėtį. Savanoriškai parama ikimokyklinio ugdymo įstaigai gali būti teikiama vadovaujantis LR labdaros ir paramos įstatymu.
 
Pažymėtina, jog ikimokyklinio ugdymo įstaigos gauta parama turi būti buhalteriškai apskaitoma, tėvai turi gauti dokumentus įrodančius apie sumokėtas sumas, taip pat turėtų būti numatyta atsiskaitymo už panaudotas lėšas tvarka. Kaip bus panaudotos surinktos lėšos darželio steigėjas yra pasirengęs tikrinti tik gavus nusiskundimų dėl netinkamo lėšų panaudojimo.
 
Taigi, Jūs turite teisę atsisakyti prisidėti prie naujo darželio inventoriaus pirkimo, be to darželis gali rasti ir kitų finansavimo būdų - pavyzdžiui, panaudoti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio lėšas.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje