Emokykla.lt
D.U.K.
2015-10-01 Kaip sudaryti vaikų maitinimo valgiaraštį?
Nuo 2015 m. liepos 1 d. Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) perduota valgiaraščių derinimo funkcija. VMVT parengė valgiaraščių derinimo tvarką, kuri išdėstyta VMVT direktoriaus 2015 m. birželio 22 d. įsakyme Nr. B1-610 „Dėl Vaikų ugdymo įstaigų, vaikų socialinės globos įstaigų ir vaikų poilsio stovyklų valgiaraščių derinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
 
VMVT teritoriniai padaliniai derina ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigų, vaikų socialinės globos įstaigų ir vaikų poilsio stovyklų (teikiančių apgyvendinimo paslaugas) valgiaraščius.
 
Kiekviena vaikų ugdymo įstaiga gali pati sudaryti vaikų maitinimo valgiaraštį, tačiau reikėtų remtis VMVT rekomendacijomis.
VMVT skatina sveikatai palankių maisto produktų vartojimą, be to, stengiasi, kad maisto tiekėjams ir gamintojams būtų kuo lengviau bei paprasčiau dirbti, todėl kartu su gydytoja dietologe dr. Edita Gaveliene parengė rekomendacinį pietų valgiaraštį. Jame daugiau dėmesio skiriama toms maisto sudėtinėms dalims, kurios būtinos augančio vaiko organizmui. Racionas turtingas visaverčiais baltymais, geležimi, B grupės vitaminais, vitaminu D, o ribojami maisto produktai, kurie yra turtingi lengvai įsisavinamais angliavandeniais.
 
Valgiaraštyje yra patiekalų, pagamintų iš įvairios mėsos (jautienos, kalakutienos, vištienos, kiaulienos), kurios kiekis parinktas siekiant užtikrinti vaiko poreikius. Rekomenduojama rinktis natūralią mėsą ir iš jos pagamintus patiekalus, o ne maltą – penkiolikos dienų valgiaraštyje mėsos maltinis tiekiamas tik vieną kartą.
 
Rekomendaciniame valgiaraštyje atsisakoma saldžių gėrimų, pavyzdžiui, įvairių sulčių, kompotų. Jų vietoje siūlomas geriamasis vanduo. Taip pat vaikams siūloma tik pilno grūdo duona, didesnis kiekis daržovių ir vaisių.
 
VMVT atsižvelgdama į tai, kad šeimose yra įvairių maitinimosi įpročių, parengė pietų valgiaraščius su sriuba ir be jos.
 
Valgiaraštis parengtas vadovaujantis patiekalų receptūrų pavyzdžiais, pateiktais Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje, ir su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija suderintu Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo paslaugų centro specialistės Aldonos Bičiušienės „Perspektyviniai valgiaraščiai. Technologinės kortelės“ patiekalų receptūrų rinkiniu.

Šaltinis: vmvt.lt


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje