Emokykla.lt
D.U.K.
2014-09-19 Šešerių metų vaikas, parėjęs iš darželio, pasakoja, kaip žaidė su vaikais, bet paskui paaiškėja, kad tai – jo fantazijos ir jų be galo daug. Fantazuoja ištisai ir apie viską. Ar tai nėra blogai? Kaip elgtis?
Atsako dr. Sigita LESINSKIENĖ, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos Vaikų psichiatrijos ir socialinės pediatrijos centro docentė
 
Labai svarbu matyti ir stebėti ne tik tai, vaikas pasakoja, bet ir kaip pasakoja. Jeigu sūnus linksmas, didesnę laiko dalį būna geros nuotaikos, pakankamai aktyvus, gerai miega, valgo, domisi aplinka, draugauja su vaikais – labai nerimauti nereikėtų. Kūrybingi vaikai pasižymi gera fantazija, kalbėdami jie kuria situacijas, į jas įsigyvena, tačiau geba atskirti, kas yra tikrai vykę, o kas – ne. Pakviesti ar atitraukti nuo savo fantazijų, jie lengvai geba persikelti į esamą tikrovę.
 
Tačiau, jeigu vaikas pasakodamas prikuria įvairių nebūtų situacijų stengdamasis „nuraminti“ aktyviai besidominčius tėvus (gal jaučia, kad nerimaujate?) ir užpildyti išgalvotais papasakojimais spragas ar paslėpti patiriamus sunkumus darželyje (saugodamas save ir tėvelius) – tuomet reikalinga pagalba ir reikėtų kreiptis dėl išsamesnio stebėjimo, tyrimo, konsultavimo.
 
Dar vienas atvejis, kodėl vaikas taip elgiasi,  gali būti tai, kad vaikui sunku detaliai, vartojant suaugusiųjų žodyną atpasakoti, ką, kaip ir kada jis veikė, tad jis pasakodamas prigalvoja. Jei pasakoja neklausiamas, tada šis variantas netinka, bet jei „kuria“ aktyviai klausinėjamas, kaip jam buvo darželyje, tai gali būti todėl, kad vaikams kartais  sunku pasakoti. Tad ir klausinėti jų labai daug  nereikia. Kas jiems svarbu, vaikai pasidalina patys, kai būna palankus tam momentas, tinkama nuotaika (dažniausiai vakarais prieš miegą, bet ne iškart parvesti iš darželio).


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje