Emokykla.lt
D.U.K.
2014-07-07 Kaip paaiškinti vaikams, kuriems nustatytas daltonizmas, kad kiti spalvas mato kitaip nei jie?
Mano abiems sūnums 3 m. ir 5 m. nustatytas daltonizmas. Kaip reikėtų jiems paaiškinti, kad aš spalvas matau kitaip nei jie? Pavyzdžiui, jie piešia rudas kalėdines eglutes, gali nupiešti žalius šunis, karves, katinus. Kaip kalbėtis su vaikais šia tema?
 
Atsako psichologas Vytis VALANTINAS
 
Laba diena,
 
dėkojame Jums už laišką. Svarbiausias dalykas jame – žinia, kad Jūs savarankiškai ieškote informacijos, kuri gali padėti ugdyti vaikus ir stiprinti Jūsų ir vaikų emocinį ryšį bei santykius. Labai drąsinu ir toliau tai daryti. Kai kurie straipsniuose išsakyti patarimai Jums tiks, kai kurie - kels abejones. Vadovaukitės savo intuicija. Forumuose apie vaikų sveikatą pamėginkite susirasti kitų tėvų, kurių vaikai turi šią regėjimo ypatybę, susitikite su jais, prašykite, kad jie pasidalytų patarimais, ką naudingo yra atradę.
 
Tikriausiai internete jau būsite aptikusi tėvus labai nuraminančią informaciją, kad daugelio atliktų tyrimų duomenys šiandien nepatvirtina nuogąstavimų, kad šį regėjimo ypatumą turintys vaikai ir suaugusieji turėtų didesnę riziką susižeisti ar turėtų prastesnes išsilavinimo ar karjeros galimybes. Šią regos ypatybę turintys žmonės sėkmingai prisitaiko, atranda adaptyvias strategijas, kurios jiems leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą. Daugelis tyrėjų ir pedagogų laikosi nuomonės, kad tai nėra negalia, tai – savita asmens ypatybė. Šią poziciją šiuo metu labai svarbu žinoti ne tiek Jūsų vaikams, kiek Jums, kad kaip mama, tikėtumėte ir pasitikėtumėte savo vaikais. Gera vaiko savivertė yra vienas iš pačių svarbiausių dalykų psichikos sveikatai.
 
Tai, ką svarbu iš Jūsų išgirsti Jūsų vaikams - kad jie yra gudrūs, protingi, sveiki ir mylimi, net jeigu supainioja spalvų pavadinimus, jiems sunkoka atskirti kai kurias spalvas ar išrūšiuoti spalvotus daiktus. Galima paaiškinti, kad taip nutinka todėl, kad vaikas mato kai kurias spalvas kitaip, nei kiti vaikai. Svarbu, kad vaikas nėra vienas toks. Taip matančių vaikų yra daugiau. Jūsų vaikų atveju, toks yra brolis (net jei jo sunkumo skirti spalvas lygis skiriasi). 
 
Jei Jūsų vaikai lanko darželį, apie šią savybę svarbu pasakyti jį ugdantiems pedagogams. Atsižvelgdami į tai, jie grupėje galės parinkti tokių užduočių, kurių atlikimo sėkmė nepriklausytų nuo gebėjimo skirti tas spalvas, kurių Jūsų vaikas atskirti negali. Papasakokite pedagogams kuo daugiau apie Jūsų vaiko regėjimo ypatybę ir sunkumus, su kuriais jis susiduria. Tai būtina, kad pedagogas galėtų koreguoti savo darbo su vaikais strategiją.
 
Savo laiške Jūs taip pat rašote apie piešimą – aš būčiau linkęs leisti vaikams piešti pasirenkant tokias spalvas, kokias jie nori pasirinkti ir net skatinčiau tai daryti. Vaiko piešinių funkcija nėra perteikti tikslią realybės kopiją, šie piešiniai - ne fotografijos. Piešiniuose šunys, karvės, katinai, Kalėdų eglės, net mamos ir tėčiai turi teisę būti tokių spalvų, kaip nori vaikas. Piešinyje vaikai neprivalo laikytis normų, juose - viskas galima. Tai viena iš pačių didžiausių vaiko laisvių. Daugiau apie tai kviečiu perskaityti portalo www.ikimokyklinis.lt straipsnyje „Pieštuko ir popieriaus meistras: ką pasakoja ikimokyklinuko piešiniai“


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje