Emokykla.lt
D.U.K.
2014-06-02 Kaip išmokyti 4 metų vaiką mandagiai reikšti savo jausmus?
Dėl savo vaiko elgesio gavau pastabą, kuri mane suglumino. Sūnui ketveri metai, jis viešoje vietoje senyvo amžiaus giminaitei pasakė: „Aš tavęs nenoriu“. Pasak kitų, turėjau kažkaip sudrausminti vaiką, nes taip sakyti suaugusiam žmogui nemandagu. Man situacija atrodė kiek paprastesnė vaikas išreiškė savo nepasitenkinimo jausmą. Kaip išmokyti ketverių metų vaiką mandagiai reikšti savo jausmus?
 
Atsako psichologas Vytis Valantinas 
 
Jūs labai taikliai įvardijate, kad vaikas žodžiais išreiškė nepasitenkinimą. Jūsų sūnus pasielgė gerokai brandžiau už daugelį panašaus amžiaus vaikų, kurie savo nepasitenkinimą ne „išsako“, bet „išlieja“, „išveikia“: fiziškai stumdami, mėtydami daiktus, trankydami duris, krisdami ant grindų ar kt. Jūsų sūnaus elgesys – raidos pasiekimas, kuriuo verta širdyje pasidžiaugti. Suprantama, kaip mama Jūs siekiate, kad Jūsų sūnus tobulintų gebėjimą išsakyti, kaip jaučiasi, koks kitų žmonių elgesys jam nemalonus ar kelia baimę. Parinktų tinkamesnius žodžius. Šito galite kartu mokytis. 
 
Labai kviečiu Jus perskaityti portalo ikimokyklinis.lt straipsnį  „Mano vaikas mokosi pykti: psichologo mintys apie emocinį vaikų ir tėvų švietimą“, kuriame aprašiau keletą svarbių su tuo susijusių idėjų.   
 
Vaiko emocinis ugdymas – ilgas procesas, reikalaujantis iš tėvų daug kantrybės ir kūrybingumo. Tačiau tai neabejotinai yra viena iš vertingiausių, gyvenime praktiškai pritaikomų dovanų, kurias tik vaikas gali gauti iš savo tėvų ir pedagogų.
 
Taip pat rekomenduojame paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje