Emokykla.lt
D.U.K.
2014-03-04 Kaip atpratinti 2 metų ir 3 mėnesių vaiką nuo buteliuko?
2014-03-04
 
Atsako psichologė Eglė KURAITĖ-ŽIČKĖ
 
Siekiant atpratinti vaiką nuo buteliuko gali prireikti kantrybės ir ryžto. Kartais vaikai taip prisiriša prie buteliuko, nes jis jiems asocijuojasi su saugumu ir ramybe, todėl gali būti ganėtinai sunku įveikti šį prisirišimą.
 
Pirmiausia svarbu išmokyti vaiką gerti iš puodelio. Galite parinkti specialiai jam (jai) puodelį, kurį kartu papuoškite lipdukais. Pereidami nuo buteliuko prie „tikro“ puodelio, galite naudoti plastmasinius puodelius, uždengtus dangteliu su snapeliu. Buteliuką puodeliu keiskite palengva, pavyzdžiui, vieną kartą per dieną vietoj gėrimo iš buteliuko pasiūlykite puodelį. Jei vaikui tai priimtina, galite po savaitės jau ir antrą kartą po valgio pasiūlyti puodelį.
 
Paskatinkite vaiką, sakydami, kad jis jau didelis ir dėl to gali gerti iš puodelio kaip mama ir tėtis. Kai mažylis geria iš puodelio, paskatinkite, pasidžiaukite tuo, kad vaikas girdėtų. Kartais galite pasiūlyti gerti per šiaudelį, vaikui tai gali patikti.
 
Galiausiai bandykite atsisakyti buteliuko prieš miegą, tai vaikui gali būti sunkiausia. Vietoj buteliuko prieš miegą pasiūlykite kitų raminančių veiklų arba bandykite buteliuką pakeisti kitu raminančiu objektu – mėgstamu minkštu žaislu, pagalvėle ar pan.
 
Jei vaikas nuolat prašo buteliuko, pabandykite išsiaiškinti, ko jam (jai) iš tiesų reikia: galbūt gerti ar valgyti, tada pasiūlykite atsigerti iš puodelio. Jei vaikas yra sunerimęs, apkabinkite, paglostykite, pasikalbėkite, o jei nuobodžiauja – pažaiskite kartu. Buteliuką padėkite ten, kur vaikas jo nuolat negalėtų matyti.
 
Dar vienas būdas, kuris galėtų būti veiksmingas, – tai tolydžio skiesti pieną vandeniu, vis didinant vandens kiekį ir mažinant pieno, o puodelyje vaikui palikti tik neskiestą skanų pieną.
 
Jei šie metodai nėra veiksmingi ir vaikas nenori atsisakyti buteliuko, galite pamėginti griežtai atsisakyti buteliuko pasirinkę tam tinkamą datą. Svarbu vaiką prieš tai paruošti tokiam įvykiui – su juo kalbėtis, kad jau laikas atsisakyti buteliuko. Prieš savaitę iki numatytos buteliuko atsisakymo dienos vis priminti vaikui, kad netrukus buteliuko nebeturės.
 
Leiskite vaikui dalyvauti procese, kai pašalinate visus buteliukus iš namų. Tai galite padaryti žaismingai, pavyzdžiui, supakuoti į kokią dėžę ir išsiųsti. Užjauskite jį dėl praradimo, kalbėkitės apie jausmus. Nepamirškite pasidžiaugti ir paskatinti, kai vaikui pavyksta visą dieną išbūti be buteliuko, kartu ieškokite kitų nusiraminimo būdų.
 
Atpratinti nuo buteliuko gali būti sunku, tai gali sukelti daug ašarų ir pykčio, bet išlikite tvirti ir jei jau nusprendėte to imtis, laikykitės savo sprendimo. Priminkite sau, kad taip darote dėl savo vaiko gerovės.
 
Sėkmės!


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje