Emokykla.lt
D.U.K.
2014-02-25 Penkiametis anūkas nekalba su močiute ir ją ignoruoja. Ką daryti?
Penkiametis sūnus jau pusę metų nekalba su mano anyta ir ją ignoruoja, nors iki tol ją labai mylėjo. Nepadeda nei mūsų prašymai, nei aiškinimai, nei grasinimai, kad nepirksim daugiau žaisliukų, jei taip elgsis. Sūnus nepaaiškina, kodėl taip yra. Kaip turėtumėme elgtis, kad viskas sugrįžtų kaip buvę?
 
2014-03-25
 
Atsako psichologė Eglė KURAITĖ-ŽIČKĖ
 
Suprantama, kad Jums ir Jūsų vyrui svarbu, kad sūnus bendrautų su močiute, tik priversti jį tai daryti tikrai negalite. Sunku kažką patarti, nežinant visos situacijos: kokie Jūsų ir Jūsų vyro santykiai su anyta, kas įvyko Jūsų šeimoje prieš pusę metų, kaip vaikas reaguoja, kai kalbatės su juo šia tema ir kt. Tokia informacija būtų svarbi ieškant berniuko elgesio priežasčių ir būdų Jums padėti.
 
Pasvarstykite patys: galbūt vaikas girdi Jūsų ir vyro pokalbius ar nujaučia  Jūsų jausmus anytai, kurie galbūt ne visada yra šilti. Tokiu atveju vaikas gali tarsi perimti tuos jausmus. Pabandykite prisiminti, kas vyko tuo metu Jūsų šeimoje, kai sūnus nustojo bendrauti su močiute – galbūt buvo kokių permainų, atsirado naujas šeimos narys, kraustėtės iš vieno miesto į kitą ar pan., koks tuo metu buvo močiutės vaidmuo. Dažnai vaikai pasaulį supranta kitaip, nei mes, suaugusieji, norėtume. Situacijose, kai vaikams kyla baimė ar pyktis, jie gali priežastis priskirti visai kitkam, nei jos iš tiesų yra.
 
Pavyzdžiui, bijoti, kad močiutė pakeis mamą, kai pastaroji daugiau dėmesio skiria naujagimiui broliui ar sesei. Gana dažnai vaikai patys nežino, kaip jaučiasi ir kodėl elgiasi vienaip ar kitaip. Gali būti, kad močiutės besiilgintis vaikas pyksta, kad jos nėra šalia ir ima ją ignoruoti. Pasistenkite suprasti, kas verčia vaiką vengti Jūsų anytos, ir kalbėkitės apie tai.
 
Taip pat vaikai kartais turi savų priežasčių ko nors nemėgti ar ignoruoti, kurias gali būti sunku suprasti net jiems patiems. Galbūt močiutė jam kažką primena ar jam nemalonus jos kvepalų aromatas, galbūt ji kalba tonu, kuris jam nepatinka. Tai vaikai dažniausiai išauga ir palengva vėl „susidraugauja“.
 
Svarbu vaiko neversti, jam negrasinti ir nepapirkinėti, kad bendrautų. Tai gali sukelti atvirkštinę reakciją, kai jis dar labiau užsispirs ir laikysis savo nuostatos. Pasakykite jam, kad jei nenori, gali nesikalbėti, bet jei norės, tai močiutė labai džiaugsis ir visada lauks pabendrauti su juo. Suteikite vaikui laisvę rinktis pačiam ir neskirkite pernelyg daug dėmesio šiai problemai. Tikėtina, kad vaikas, kai bus pasiruošęs, pats pareikš norą pabendrauti.
 
Pasakykite močiutei, kad ji dėl to nesijaudintų, kad toks yra vaiko raidos etapas. Vaiko neskatinkite kalbėtis su močiute jai girdint, kad ji negirdėtų jo atsikalbinėjimų, nes tai gali būti nemalonu. Pasiūlykite močiutei priminti anūkui, kad jinai jį myli ir jo ilgisi, bet nereikalaukite iš jo to paties. Taip parodysite vaikui, kad su juo bendrauti norima, tačiau jis pats gali nuspręsti, kaip ir kada tai daryti.
 
Linkiu kantrybės ir sėkmės.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje