Emokykla.lt
D.U.K.
2014-01-26 Dvejų metų sūnus kartais suduoda 2 mėnesių sesei. Kaip elgtis?
Turiu 1 metų 11 mėnesių sūnų ir 2 mėnesių dukrytę. Sūnus rodo dėmesį sesutei, glosto, bučiuoja, tačiau pasitaiko, kad staigiai jai rankyte suduoda per galvytę. Dėmesio pirmagimiui sūnui stengiamės rodyti kuo daugiau, kad tik nesijaustų nuskriaustas. Kaip elgtis tokiu atveju? Ar užtenka žodinių paaiškinimų, ar reikia kažkaip bausti? 
 
2014-01-26
 
Atsako Eglė KURAITĖ-ŽIČKĖ, psichologė
 
Panašu, kad Jūs  suprantate, kad tikriausiai toks elgesys yra vaiko pavydo jaunesniajai sesutei išraiška. Gerai, kad stengiatės jam rodyti kuo daugiau dėmesio, taip jis nesijaučia pamirštas ir vienišas. Visgi, nepaisant to, kiek skiriate jam dėmesio, berniukui gali būti sunku priimti tai, kad šeimoje atsirado naujas narys ir dabar reikės dalytis su juo tėvais.
 
Tikriausiai vaikas išgyvena prieštaringus jausmus – jis ir myli, ir rūpinasi savo sesute, ir jai pavydi, pyksta ant jos, kad ji atsirado. Tokie jausmai yra visiškai nesąmoningi ir pats vaikas nėra pajėgus jų suvokti, bet kartais tai gali pasireikšti jo elgesiu, kurį aprašote. Bausti už tokį elgesį nereikėtų, nes, kaip minėjau, vaikas pats nelabai supranta, kodėl jis taip elgiasi – jam tiesiog sunku kontroliuoti kylančius impulsus, susijusius su prieštaringais jausmais. Jei už tai vaiką bausite, pykčio ir priešiškumo gali atsirasti dar daugiau.
 
Geriausia būtų tokiose situacijose reaguoti ramiai – aiškiai vaikui parodyti, kad taip elgtis nederėtų, taip pat parodyti – kaip reikėtų „bendrauti“ su sesute. Nors vaikui dar gali būti sunku suprasti, ką norite pasakyti, bet taip pat svarbu būtų jo jausmus seseriai suprasti ir priimti. Galite pasakyti vaikui – „Tu pyksti“ ar „Norėtum ir tu būti mažas lėliukas ir gulėti lovytėj“ arba įvardyti kitus jausmus, kuriuos pastebite, kad išgyvena Jūsų vaikas. Taip padėsite geriau suprasti, ką jis jaučia, ir mokytis kontroliuoti savo elgesį.
 
Rekomenduojame paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje