Emokykla.lt
D.U.K.
2013-12-23 Ketverių metų mergaitė staiga darželyje nustojo valgyti, nenori eiti į darželį. Kaip padėti vaikui įgyti pasitikėjimą grupės auklėtojomis ir padėjėja bei sugrąžinti norą lankyti darželį?
4 metų mergaitė staiga darželyje nustojo valgyti, nenori eiti į darželį. Problemą iš dalies žinome (spėjamas incidentas su auklėtojos padėjėja, nes ją pamačiusi mergaitė pradeda verkti, o kai ji pradeda dengti stalus, dukra ima nerimauti). Kaip padėti vaikui įgyti pasitikėjimą grupės auklėtojomis ir padėjėja bei sugrąžinti norą lankyti darželį?
 
2013-12-23
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Suprantu, kad įvykęs incidentas yra susijęs su maistu ir jo vartojimu. Greičiausiai mergaitė buvo verčiama valgyti tai, ko nenorėjo ar nemėgsta, ir dabar kiekvienas pasiruošimas valgyti jai kelia nerimą ir baimę, kad teks valgyti tai, ko ji nenori. Matydama dengiamus stalus, ji veikiausiai kuria planą, ką darys, jei bus patiektas jos nemėgstamas maistas.
 
Manau, labai svarbu išsiaiškinti šį klausimą su grupės auklėtoja ir jos padėjėja. Mes visi turime mėgstamus ir nemėgstamus patiekalus. Pavyzdžiui, aš savo vaikų nepriversčiau valgyti alyvuogių, nors draugės bendraamžė mergaitė jas nepaprastai mėgsta ir jas valgytų vietoj saldainių. Daugelis mano pažįstamų suaugusiųjų nevalgo razinų, aiškindami, kad darželyje jų atsivalgė. Manau, reikia liautis versti kitus, ypač vaikus, daryti tai, kas jiems nemiela. Be to, niekas nepatirs žalos, jei nusileisime vaikui. Aišku, vaikas turi žinoti, kad yra tam tikros ribos, kurių negalima peržengti ir manipuliuoti savo norais.
 
Būtų pravartu per tėvų susirinkimą apsvarstyti šį klausimą. Nebijokite garsiai aptarti tokius dalykus. Juoba kad, ko gero, sulauksite ir kitų tėvų pritarimo. Auklėtoja ir jos padėjėja privalo būti informuojamos apie kiekvieno vaiko valgymo įpročius. Jos turi žinoti, ko vaikas visiškai nemėgsta, ir nepykti, jei jis nenori to produkto valgyti. Taip pat turi būti aptarta, ką daryti su vaiku, kuris atsisako valgyti (pavyzdžiui, pusryčius). Vaikas, nevalgydamas pusryčių košės, greit sulauks draugijos. Nors vaikai dar maži, bet jiems rūpi, kaip jie atrodo kitų akimis.
 
Atvedus vaiką į darželį vertėtų perskaityti dienos meniu. Pažįstate savo vaiką ir galite numanyti, kurių valgių jis nemėgsta, todėl išvydusi juos dienos valgiaraštyje, įspėkite grupės auklėtoją ar jos padėjėją, kad neverstų vaiko valgyti to, kas jam nepatinka. Arba paprašykite, kad apskritai į jo lėkštę nedėtų nemėgstamų vaiko produktų. Šitaip bus išvengta abipusio ir vaiko, ir auklėtojos padėjėjos nepasitenkinimo. Kitiems vaikams tai irgi bus naudinga, nes dėmesys nebus fokusuojamas į vieną vaiką. Be abejo, apie tai (kaip ir kitais atvejais) būtina pasikalbėti ir su vaiku. Šiuo atveju vaikas yra visų svarbiausia.
 
Susiję:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje