Emokykla.lt
D.U.K.
2013-11-11 Darželio grupėje berniukai įvairius nesutarimus bando išsiaiškinti mušdamiesi tarpusavyje. Kaip elgtis auklėtojoms grupėje?
Prašyčiau padėti išspręsti vaikų tarpusavio bendravimo problemą. Berniukai įvairius nesutarimus bando išsiaiškinti tarpusavyje „vyriškai“ mušdamiesi, spardydamiesi. Kaip elgtis auklėtojoms grupėje? Ar tinka pradėti pokalbius su tėvais, ar imtis kitokių priemonių savo grupėje? Prašyčiau patarti.
 
2013-11-11
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Nežinau, koks vaikų amžius, bet iš tikrųjų tai nėra itin svarbu. Muštynės – tai viena iš priemonių, kuria vaikai bando spręsti problemas. Vienareikšmiškai – ši priemonė nėra tinkama. Muštynės – tai prievartos forma, kuri neturėtų būti toleruojama. Sprendžiant šia problemą svarbu taikyti visas įmanomas priemones.
 
Pirmiausia pastebėjus muštynes reikėtų nedelsiant reaguoti ir įsikišti tarp konfliktuojančių vaikų. Dar geriau būtų stebėti situaciją ir vaikų žaidimą. Itin svarbu sutelkti dėmesį į tuos, kurie dažniausiai konfliktuoja. Kartais pravartu perskirstyti žaidimų grupeles. Galbūt su kitais vaikais „peštukai“ žaistų ramiau ir konfliktų nekiltų.
 
Svarbu pasikalbėti su vaikais, dėl ko jie susiginčijo. Nuraminus reikia nuodugniai išsiaiškinti su vaikais, kurie susimušė: dėl ko kilo konfliktas, kas nutiko. 
 
Su visais vaikais būtina kalbėti apie tai, kaip mes elgiamės, koks elgesys yra tinkamas, o koks ne. Tokio pokalbio metu naudinga įvesti grupės taisykles. Paprastai vaikai puikiai žino, kaip elgtis ir mielai patys kuria taisykles. Jas galima surašyti arba, jei vaikai nemoka skaityti, – galima jas nupiešti. Pageidaujamas elgesys gali būti pavaizduotas ant žalio lapo, o nepageidaujamas ant raudono. Tokios taisyklės turi rasti vietą grupėje visiems gerai matomoje vietoje. Jas reikėtų prisiminti dažnai, nepaisant to, kad grupėje yra ramu.
 
Verta  būtų pasikalbėti su vaikų, kurių elgesys dažnai yra netinkamas, tėvais. Tėvai gali jums suteikti daug naudingos informacijos. Vaiko elgesio priežastys gali būti įvairios. Galbūt šeimoje kilo sunkumų. Tėvai paprastai stengiasi nepainioti vaikų į šeiminius rūpesčius, tačiau vis vien vaikai puikiai jaučia įtampą ir, jei jiems nėra paaiškinama, jie nežino, kaip elgtis.
 
Jei jūsų darželyje dirba švietimo pagalbos specialistai, kreipkitės į juos. Galbūt darželio administracija gali pasikviesti iš pedagoginės psichologinės tarnybos ar gydymo įstaigos psichologą, kuris gali geriau identifikuoti problemą ir pasiūlyti konkrečius jūsų atveju sprendimus. Svarbu į problemą nemoti ranka ir ieškoti į išeities.
 
Papildomai siūlome paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje