Emokykla.lt
D.U.K.
2013-11-11 Gimus broliukui vyresnės dukrelės elgesys labai pasikeitė. Patarkite, kaip elgtis.
Turiu 4 m. 10 mėn.  dukrytę ir dviejų mėnesių sūnelį. Gimus sūneliui kilo problemų dėl dukrytės elgesio. Ji neklauso, viską daro priešingai nei sakau, kartais būna labai grubi, pikta. Nebežinau, kaip su ja elgtis, kaip bendrauti. Nerimauju, kad ji nepasidarytų uždara, nors stengiuosi kuo daugiau  laiko skirti jai. Kartais ji būna labai liūdna, pastaruoju metu dažnai verkia, tapo labai jautri, dėl garsiau pasakyto draudimo ima verkti,  prastai valgo. Prašom patarti, kaip elgtis ir ką daryti, kad surasčiau bendrą kalbą su dukryte ir galėčiau jai padėti. Ką daryti, kad ji mažiau verktų, gal reikėtų sustiprinti nervų sistemą kokiais vitaminais ar pan.? Labai myliu savo vaikus ir noriu, kad jiems būtų viskas gerai.
 
2013-11-11
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Panašu, kad dukrai trūksta dėmesio gimus broliukui. Net neabejoju, kad iš anksto kalbėjotės su dukra apie tai, kad netrukus ji turės sesutę arba broliuką. Vis dėlto vaikai neretai savaip supranta naujo šeimos nario atėjimą į šeimą. Vaikas paprastai galvoja, kad gyvenimas nepasikeis taip smarkiai, o tiksliau – kad viskas bus kaip buvę. Tikrovėje nutinka kitaip – grįžus mamai iš ligoninės įvyksta daug pokyčių. Vyresnis vaikas pamato, kad nors broliukas ir yra, tačiau žaisti su juo dar ilgai nepavyks, o tėvų dėmesys dažniau būna nukreiptas į naujagimį, o ne į pirmagimį, kaip buvo iki šiol.  
 
Pavydas yra natūralus jausmas. Pirmagimiui ypač sunku susitaikyti su pokyčiais. Broliuko atsiradimas yra savotiškai traumuojantis įvykis. Kiekvienas vaikas šį pokytį gali išgyventi savaip. Neverskite iš karto jausti broliukui didelės meilės ir stenkitės kuo švelniau reaguoti į dukters pasikeitusį elgesį.
 
Pasistenkite praleisti bent pusvalandį per dieną tik su dukra. Palikusi mažylį su tėčiu ar močiute, pabendraukite su dukryte. Pasikalbėkite, pieškite, skaitykite knygas ar išeikite dviese pasivaikščioti. Aišku, analogiškai ir tėtis turi skirti dėmesio vyresnėlei.
 
Stenkitės kuo dažniau pagirti dukrą už atliktą darbą, piešinį ar pan. Jai girdint, pasakodami giminaičiams apie mažylį, nepamirškite pasakyti ko nors gero ir apie vyresniąją dukrą.
 
Kalbėkite su dukra apie tai, kad ji dabar yra vyresnė ir gali daryti įvairius dalykus, kurių iki šiol negalėjo, nes buvo per maža. Jos žaidimai yra įdomesni, be to, ji gali padėti mamai rūpintis namais ir broliu. Matydama, kad dukra pyksta ar verkšlena, pakalbėkite apie tai su ja. Natūralu jausti įvairius jausmus. Emocijas svarbu mokėti įvardyti ir pripažinti. Jokiu būdu nebarkite už tai, kad dukra vienaip ar kitaip jaučiasi.
 
Paprastai pavydas atsiradus broliukui ar sesutei netrunka ilgai. Ūgtelėjus broliui dukra, jūsų padedama, susitaikys su nauja situacija.
 
Papildomai rekomenduojame paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje