Emokykla.lt
D.U.K.
2013-10-08 Mano 5 metų vaikas labai pradėjo bijoti suvalgyti ką nors nevalgoma.
Mano 5 metų vaikas labai pradėjo bijoti suvalgyti ką nors nevalgoma, bijo žaisti su lego, kad neužspringtų smulkiomis detalėmis. Taip pat kaskart prisilietęs prie nešvaraus paviršiaus, klausia, ar nieko blogo neįvyks. Nors kiekvieną kartą jam paaiškiname, kad jam nieko neatsitiks, jei ką nors suvalgys, bet jis vis tiek neišsivaduoja iš baimės. Kaip jam padėti?

2013-10-08
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Suprantu, kad anksčiau vaikas žaisdavo ir nesukdavo sau galvos dėl to. Viena vertus, gerai, kad Jūsų sūnus save saugo ir jaudinasi dėl savo sveikatos, kita vertus, kai tai užvaldo vaiko veiklą ir kelia pernelyg daug sunkumų, verta susimąstyti. Pirmiausia pabandykite prisiminti patys, kas galėjo sukelti tokį nerimą. Galbūt vaikas neseniai kažkuo užspringo, gal ką nors prarijo ir buvo per daug gąsdinamas, o gal tai nutiko kam nors iš artimos aplinkos?
 
Pakalbėkite su kitais, kurie prižiūri Jūsų vaiką. Gali būti, kad Jūs to nežinote, nes tai įvyko darželyje. 
Pakalbėkite su vaiku. Atsargiai pasiteiraukite, kodėl jis taip bijo suvalgyti ką nors netinkama. Paaiškinkite, kad yra valgomi ir nevalgomi dalykai. Vieni yra nuodingi, o kiti ne.
 
Galite pasikalbėti ir apie tvarką: kad visi daiktai turi savo vietą ir nedera jų mėtyti kur papuola, nes galbūt kitas, mažesnis, vaikas gali panaudoti tą daiktą ne pagal paskirtį, o Jūsų sūnus jau yra didelis ir protingas, nes žino, ką galima valgyti, o ko – ne. Pasamprotaukite kartu su vaiku, kaip galima praryti kaladėlę konstruojant. Žaiskite kartu ir parodykite, kad labai smagu dėlioti iš kaladėlių figūras.
 
Įvairių amžiaus tarpsnių vaikams gali vieni ar kiti dalykai rūpėti labiau. Jautresnių vaikų požiūris į daugelį dalykų yra rimtesnis ir jie dėl daugelio dalykų  labiau nerimauja. Vis dėlto jei vaikas nesiliaus nerimauti ar nepavyks patiems išspręsti šios problemos, o ji gilės, verta kreiptis į specialistus. Tačiau manau, kad to neprireiks.   
 
Linkiu sėkmės.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje