Emokykla.lt
D.U.K.
2013-07-03 Ar reikia vaikams drausti žaisti karą?
2013-07-03
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
 
Ugdydami vaikus, mes labai daug svarstome, kada ir ką, drausti ar leisti. It kokie pusdieviai ar dievai. Kelkime klausimą, kokią aplinką vaikams turime sukurti, kad ta aplinka juos auklėtų ir ugdytų. Nėra blogų žaidimų, yra netinkamos žaidimų taisyklės, sąlygos, varžymosi ir konkurencijos sąlygos ir pan.
 
Berniukams daugumoje ikimokyklinio ugdymo įstaigų, o vėliau ir mokyklose, augti vyrais sąlygų taip pat nėra tiek daug, kiek iš tiesų reikėtų. Berniukiškai kultūrai vietos nėra. Akivaizdu, kad berniukai – tai ne mergaitės. Berniuko raidai labai svarbu, kad būtų suteikta erdvė pasireikšti jo vyriškajam pradui, t. y. jėgai, agresijai, vadovavimui, varžymuisi, aktyvumui, veiksmui ir pan. Jei tik bandome vaikams drausti būti savimi, jie tuoj pat pradeda demonstruoti netinkamą elgesį ne vietoje ir ne laiku.
 
Leisdami berniukams žaisti robinus hudus, „kovoti“ fronto linijose, dėlioti alavinius kareivėlius su tankais, bombarduoti smėlio bombomis jūros pakrantę, šaudyti į įsivaizduojamus priešus, slapstytis už medžių su mediniais šautuvėliais, padarytais iš šakų – mes leisime jiems būti ne mergaitėmis, o berniukais. Iš jų vėliau išaugs vyrai, o ne moterys. Berniukai, žaisdami karą su žaisliniais ginklais nepadaro žalos vienas kitam. Tačiau neturėdami galimybių savo vyriškumo išraiškai, jie gali pridaryti žalos vienas kitam kitokiais, netinkamais, elgesio būdais, kas neretai ir nutinka.
 
 
Daugiau apie berniukišką kultūrą ugdymo įstaigoje galite išgirsti susimąstyti skatinančioje Ali Carr-Chellman kalboje
TEDxPSU forume Ali Carr-Chellman nurodo tris priežastis, kodėl tiek daug berniukų nusisuka nuo mokyklos. Ji pateikia drąsų planą, kaip berniukus sudominti mokymusi: mokykloje gerbti jų kultūrą ir sukurti naujas taisykles, leidžiančias berniukams būti berniukais, taip pat kurti kompiuterinius žaidimus, jungiančius pramogą ir pamoką.
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje