Emokykla.lt
D.U.K.
2013-06-27 Vaikas tuštinasi tik į sauskelnes. Ką daryti?
Mano vaikui 5,5 metų, bet jis tuštinasi tik į sauskelnes. Išbandėme visus įmanomus būdus, bet niekas nepasiteisino. Jei nesegdavome sauskelnių, nesituštindavo savaitę, o paskui tekdavo griebtis laisvinamųjų vaistų. Dėl šlapinimosi nėra problemų, bet, norėdamas  tuštintis, atsineša sauskelnes. Turime mažesnį sūnų, jam 2 metai, bet jis jau sėdasi ant puoduko. Gydytojai pasakė, kad vyresnysis turi autizmo sindromą: jis mažai kalba, ne viską supranta. Gydytojas sakęs, kad į puoduką pradėjus tuštintis mažajam, ir vyresnysis tai pamatęs gal bandys sėstis ant puoduko, bet jis tik paploja rankom, o pats purto galvą ir rėkia „ne“ arba „nereikia“. Ką daryti?

2013-06-27
 
Atsako psichologė Joana Grygutis
 
Ne kartą perskaičiau Jūsų laišką. Norint kompetentingai atsakyti, man trūksta informacijos apie Jūsų atvejį. Manau, kad vis dėlto Jums reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti siuntimus pas kitus specialistus. Supratau, kad  Jūs jau bandėte konsultuotis su gydytojais, ir  buvo išsakyta diagnozė – autizmas.
 
Autizmas – tai kompleksinis sutrikimas, kuris lemia nepakankamą (nuo sulėtėjimo iki sunkaus sutrikimo) socialinių įgūdžių, kalbos ir elgesio išsivystymą.. Šis genetinis sutrikimas pasireiškia labai individualiai 2–3 metų vaikams. Vieni vaikučiai pakankamai normaliai kalba, gali socialiai visavertiškai funkcionuoti, o kiti nekalba, turi elgesio sutrikimų ir pan. Šis sutrikimas vaikui augant neišnyksta, tad vilties, kad po metų ar daugiau staiga stebuklingai viskas pasikeis, deja, nėra.
 
 
Jei išties Jūsų berniukui yra diagnozuotas autizmas, Jūsų vaiko sveikatos ir raidos eigą turėtų stebėti įvairūs specialistai. Turi būti rekomenduota terapija ir kitokia pagalba. Autizmas šiuo metu visame pasaulyje yra panašiai pripažįstamas, ir pagalba sergantiesiems bei jų šeimoms yra gana gerai išplėtota. Jums, manau, turėtų būti pasiūlytas vaiko elgesio korekcijos būdas, kuris gali padėti susitvarkyti su šia problema.
 
Tačiau reikia pridurti, kad jei vaikas nenori šlapintis ar tuštintis į puoduką, ar į  klozetą, priežasčių gali būti ir kitų. Tai gali būti enurezės (šlapimo nelaikymas naktį) požymis, patiriamų emocinių sunkumų pasekmė ar dar kitų dalykų išprovokuotas elgesys. Pirmiausia siūlyčiau kreiptis į specialistus, nes tik jie gali bendraudami su Jumis surinkti visą informaciją, atlikti tyrimus ar stebėjimą ir padaryti išvadas. Remdamiesi išvadomis galės kompetentingai Jums pagelbėti.
Linkiu sėkmės ir kantrybės. 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje