Emokykla.lt
D.U.K.
2013-05-30 Sūnui dveji su puse metų, kalba savo kalba labai daug, tačiau nesuprantamai, aiškiai taria nedaug žodžių. Ar reikia susirūpinti?
Sūnui dveji su puse metų, kalba savo kalba labai daug, tačiau nesuprantamai, aiškiai taria nedaug žodžių. Berniukas labai judrus, nesidomi knygutėmis, pasakomis ir pan. Ar reikia susirūpinti?

2013-05-30
 
Atsako dr. Vilma Makauskienė, logopedė ekspertė
 
Vienerių metų vaiko žodyną sudaro nuo 2 iki 30 žodžių. Jų reikšmės nėra tikslios, vaikas tuo pačiu žodžiu pavadina keletą panašių daiktų (obuolys ir kamuolys – „bum“). Žodynas pradeda sparčiai gausėti nuo 1 m. 6 mėn., tačiau pasitaiko vaikų, kurie iki dvejų metų amžiaus taria vos kelis žodelius, o vėliau pasiveja savo bendraamžius.
 
Antrųjų metų viduryje vaikai pradeda kalbėti frazėmis, jungia žodelius vieną prie kito, nepaisydami jų derinimo taisyklių. Kalbėjimas sakiniais padeda pasiruošti ilgesnių žodžių tarimui. Šiame amžiuje daugelis vaikų aktyviai kartoja suaugusiųjų kalbą ir sparčiai plečia savo žodyną.
 
Trečiaisiais gyvenimo metais dauguma vaikų mėgsta klausytis pasakų, eilėraščių, supranta pasakojimą apie daiktus ar įvykius, kurių nėra čia pat. Dėl besivystančios atminties, aktyvios pažintinės veiklos vaikas sparčiai mokosi naujų žodžių, tačiau tokiu pat tempu nespėja perprasti gramatikos dėsningumų. Todėl šiame amžiuje dar dažnos žodžių derinimo klaidos, netaisyklingai tariami ilgesni žodžiai, praleidžiami, sukeičiami vietomis skiemenys, vaikas nemoka ištarti sudėtingesnių garsų (š, ž, č, dž, r). Tačiau nepaisant minėtų netikslumų, turėtumėte suprasti didžiumą vaiko kalbos.
 
Manau, kad būtų naudinga pasikonsultuoti su vaikų poliklinikoje ar darželyje dirbančiu logopedu, siekiant tiksliau įvertinti vaiko kalbos raidą ir išsiaiškinti, kodėl Jūsų sūnaus žodyną sudaro tik keli aiškiai tariami žodžiai.
 
Su ikimokyklinio amžiaus vaikais logopedinės pamokėlės vyksta žaidimo forma, yra mokoma atkartoti paprastus, dviskiemenius žodelius, vėliau užduotys nuosekliai sunkinamos, mokoma sudaryti trumpus sakinius, frazes. Taip pat pratybų metu lavinamas vaiko suvokimas, dėmesys, smulkioji motorika, plečiamas pasyvus žodynas.
 
Dėl Jūsų minėto atvejo rekomenduočiau nedelsti ir kreiptis į logopedus, dirbančius su mažais vaikais. Jie padės atrasti būdų, kaip skatinti vaiko kalbą ne tik pratybose, bet ir namuose.
 
Daugiau šia tema galite pasiskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje