Emokykla.lt
D.U.K.
2013-05-27 Mergaitė pametė mėgstamą žaisliuką ir dėl to labai kremtasi. Kaip padėti susitaikyti su šia netektimi?
Ketverių metų mergaitė pametė mėgstamą pliušinį zuikutį, be kurio niekada neužmigdavo ir visada nešdavosi į darželį. Jis buvo viena paguoda išsiskiriant su mamyte visai dienai. Kaip padėti susitaikyti su šia netektimi?
 
 2013-05-27
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
 
Per pirmus vaiko gyvenimo metus svarbiausia „priklausomybė“, kurią reikia išplėtoti – tai saugus mamos ir vaiko prieraišumas. Vakarais vaikelis mamytę „gauti“ gali, todėl pliuškio nereikia. Kai vaikas išsiskiria su mamyte ir keliauja į darželį, vaikui verta įduoti vidinį mamos buvimo šalia jausmą. Mama, palinkėdama geros dienos vaikui, pasakydama, kad siųs jam šviesias mintis, o atėjusi pasiimti išsako, kaip ji džiaugiasi vėl būdama kartu ir pan., suteiks vaikui daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo nei pliušinis žaislas.
 
Augdamas vaikas pradeda suprasti, kad nors mamos nėra regos lauke, mama vis dėl to yra. Ir nuo to žinojimo jam darosi saugu, gera ir malonu. Pliušinis žaislas kaip pakaitalas vietoj mamos labai stabdo šią vaiko brandą.
 
Normalu, kai atsakingas suaugusysis ramiai ir meilingai migdo vaiką, niūniuodamas lopšinę, čiūčiuodamas, sekdamas pasaką, glostydamas ar kaip kitaip maloniai ir jaukiai būdamas su vaikeliu iki jam užmiegant. Vaikai mėgaujasi tokiais migdymo būdais vaikystėje, jie didina saugumo išgyvenimą, kuris tiesiogiai susijęs su psichologiniu atsparumu ir aktyviu pasaulio pažinimu.
 
Kai suaugusysis prisiima atsakomybę vietoj savęs vaikui įduoti pakaitalą – marlės gabaliuką kūdikiui, pliušinį zuikutį – metukų vaikui ir pan. – formuojama vaikui nereikalinga priklausomybė. Jei mažylis įprastai ramiai užmiega suaugusiojo palydėtas, tai tinkamai gyvenant ir elgiantis su vaiku, ateina laikas, kai vaikas bus pajėgus užmigti vienas. Tačiau įdavus vaikui pakaitalą – normalus augimo ir savarankiškėjimo procesas pristabdomas ir dar sukuriamos grėsmingos priklausomybės situacijos su galimomis skaudžiomis netektimis.
 
Kai dingsta tokių ar panašių priklausomybių įrankiai – priimkite tai kaip galimybę būti atsakingesnius: guoskite vaiką, padėkite jam išgyventi dirbtinai suformuotą priklausomybę nuo gyvybiškai nereikalingo daikto ir pereikite kartu su vaiku į normalų augimo procesą: jei vaikas nepajėgus užmigti vienas, migdykite – ateis diena, kai Jūs turėsite sumokėti savo vaikui už galimybę jį migdyti; jei vaikas pajėgus užmigti vienas, pastiprinkite jį šiuo atveju ir vertinkite jo savarankiškumą. Bet naujo priklausomybės objekto dovanoti nerekomenduočiau.
 
Kviečiu rūpestingus tėvelius ir mamytes  įvertinti, ar meškiuko netektis yra tikrai netektis, ar  tai tiesiog šiuo momentu vaikui nemaloni gyvenimo iliuziniame pasaulyje, kurį padėjo susikurti tėvai, pasekmė. Nemaloni, bet laikina.
 
Rekomenduojame taip pat paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje