Emokykla.lt
D.U.K.
2013-05-15 Ketverių metų dukrytei vakarais pasireiškia baimė. Kaip padėti dukrelei?
Auginu ketverių metukų dukrytę. Jau metus laiko jai pasireiškia baimė, intensyviausiai – kai liekame dviese vakarais, o tėvelį išleidžiame dirbti į naktinę pamainą. Ji net įsikimba man į ranką, dažnai sako, kad bijo, koridoriuje prašo palikti šviesą. Pradėjo net kambario durų bijoti, nes tamsūs stikliukai pasidaro dar tamsesni vakare... Ima verkti... Užmiega tik į mane įsikibusi. Kas jai sukelia tas baimes, kaip elgtis toliau, kad taip nebūtų? Gal baimė persiduoda nuo manęs, nes esu iš daugiavaikės šeimos, gavau mažai tėvų dėmesio, mums nuolatos sakydavo, kad mes per dideli bijoti. Kartais iki šiol man naktimis būna baisu, tiesiog nejauku, kai vyras išeina į darbą... Dėl mažylės baimės man taip pat labai neramu pasidaro, širdis labai daužosi, nors aš labai stengiuosi to neparodyti. Ar taip yra todėl, kad tėtis mus palieka naktimis, o mes visi trys esame labai   prisirišę vienas prie kito, kartu praleidžiame daug laisvalaikio? O gal todėl, kad kartais mūsų tėtis po sunkaus darbo pavargęs savo neigiamas emocijas parsineša namo. Tad ir mes tarsi turime su juo kartu jaustis nelinksmos, kaltos, kad jis labai sunkiai dirba dėl mūsų, nors ir stengiamės jį palaikyti... Ką galėčiau šitoje situacijoje pakeisti? Jau nebežinau, ką daryti. Mano mergaitė lakios vaizduotės, gabi, viskas jai įdomu, nori pažinti raides, skaičius, o eilėraštukus deklamuoja nuo 1,8 metų, spalvas pažįsta visas, net pasako atspalvius... Ir namučiai mūsų ramūs. Kaip padėti dukrelei?
 
2013-05-15
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
www.psichologeramune.lt
 
Ačiū už Jūsų atvirumą.
 
Visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį, kad emocinė ir psichologinė vaiko būsena pirmus septynerius gyvenimo metus itin susijusi su mamos emocine ir psichologine būsena. Linkiu įsisąmoninti, kad vaikai gali nematyti Jūsų elgesyje nerimo, bet jei jis iš tiesų egzistuoja Jumyse, vaikai jį jaučia ir tai daro didžiulę įtaką vaiko elgesiui ir savijautai.
 
Todėl atkreipiu dėmesį, kad turite skirti laiko ir energijos savo ramybės paieškoms. Išsakėte du faktus, kas kelia įtampą visoje šeimos sistemoje: tai Jūsų pačios nerimas ir baimė ir sutuoktinio emocinės iškrovos dėl jo būsenos ar sąlygų darbinėje sferoje.
 
Gyvenime turime mokytis save atskirti nuo kito, nuo kitų. Kai žmogus stokoja tvirtumo, kitų realiai ar tik tariamai primetamas kaltės jausmas visai ne juokais gali prilipti. Todėl kviečiu diskutuoti su vyru konstruktyviai, ką kiekvienas iš Jūsų galite padaryti esamoje situacijoje, kad visiems būtų geriau.
 
Ketverių metų mergaitė neturi nieko daryti, tačiau mama ir tėtis privalo pasirūpinti psichologine darna namuose ir gerinti santykių atmosferą. Bet pradėti reikia nuo asmeninės savijautos, nuo jausmų išsakymo, o tam gali prireikti specialisto laikinos pagalbos ir pastiprinimo.
 
Linkiu nesustoti ieškoti tolesnės pagalbos, nes svarbu ne tik išsamiai aprašyti situaciją, bet ir kalbėtis su specialistu apie klaidingas nuostatas, kurios daro didelę įtaką elgesiui, todėl ir kyla konfliktų: tiek atvirų, tiek užslėptų.
 
Pripažinkite, kad Jūsų aprašytos „povandeninės srovės“ tikrai negali namų atmosferos apibūdinti kaip ramios. Tai, kas yra paviršiuje, nebūtinai sutampa su esme. Linkiu stiprybės keičiant nuostatas ir stiprinant santykius, o tai pasieksite kartu su sutuoktiniu įveikdami sudėtingas situacijas. Tik taip užtikrinsite santykių darną, tvirtumą ir saugią aplinką vaikui.
 
Sėkmės.
 
Taip pat galite pasiskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje