Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2013-04-17 Trejų metukų mergaitė darželyje nevalgo, žiaukčioja, išvemia maistą. Namie dėl valgymo keblumų nėra. Ką daryti?
Mano dukrai 3 metai. Turime bėdų dėl valgymo ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Mergaitė guvi, savarankiška, bendraujanti, auklėtojos neturi jokių nusiskundimų, išskyrus valgymą. Jau rytą namuose nubudusi dukrytė pradeda verkšlenti. Paklausta, kodėl,  tsako, kad nenori į darželį, nes ten reikės valgyti. Darželyje vos tik auklytė pasako, kad reikės praustis rankytes ir valgyti, dukrelė pradeda žiaukčioti. Pasak auklėtojos, tik suskamba lėkštės, artėja valgymo metas, ir jau ji žiaukčioja. Jei liepia valgyti, valgo per prievartą ir išvemia maistą. Namie dėl valgymo jokių keblumų nėra. Patarkite, kaip elgtis tokiu atveju.
 
2013-04-17
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
www.psichologeramune.lt
 
Jei vaikas nenori valgyti, tai reiškia galimus tris dalykus: arba jis nėra alkanas, arba jam neskanu, arba tokioje aplinkoje jis valgyti nenori. Bet kokiu atveju negalima versti vaiko valgyti. Jei vaikas fiziškai sveikas, jam nekrenta svoris, jis reguliariai tuštinasi, geria pakankamai vandens, vaiko sveikatai grėsmės nėra.
 
Liaukitės prievartauti vaiką valgyti darželyje, nes pasekmės gali būti ypač liūdnos. Atminkite, jei vaikas normaliai valgo namuose, o darželyje atsisako valgyti ir net žiaukčioja, vadinasi, to priežastis – darželio maistas arba aplinka.
 
Pasiūlykite vaikui pavalgyti ryte namuose. Tegul vaikas grupėje turi vandens atsigerti pagal poreikį. Jokio saldaus skysčio, tik vandens.
 
Pasikalbėkite su auklėtoja, kaip vyksta maitinimas darželyje, t. y. koks tai procesas. Daugeliu atvejų – tai labai greitas ir ne itin malonus procesas mažiems vaikams. Maistas taip pat ne visada tinka visiems. Bet kokia prievarta yra labai žalinga, nes maitinimasis turi ne tik suteikti gyvybinės energijos, bet ir būti malonus.
 
Kol vaikai „neišdresiruodami“ valgyti pagal konkrečias valandas, kol jie „neišdresiruodami“ suvalgyti konkrečios porcijos, kol jie neprievartaujami valgyti tai, kas jiems neskanu, jie valgo pagal savo asmeninius pojūčius ir tai yra geriausias maitinimasis. Ypač svarbu paisyti trimečių vaikų natūralaus valgymo poreikio, t. y. nenori – nereikia, nori – prašom. Tokio amžiaus vaikai negali valgyti pagal nustatytas valandas, jie valgo natūraliai išalkę, todėl kištis į šį procesą ir daryti jį nenatūralų – didelė klaida.
 
Yra vaikų, kurie dėl jiems netinkamo maisto nevalgo visą dieną darželyje, bet valgo namuose. Pabandykite susitarti su auklėtojomis, kad vaikas galėtų valgyti tai, ką Jūs įdėsite, pavyzdžiui, obuolio skiltelių, agurko, morkų ir pan. Tegul vaikas valgo virtuvėlėje ar kitoje malonioje vietoje tada, kada nori.
 
Kuo skubiau turi liautis skatinimas žiaukčioti ir bet koks prievartavimas valgyti kartu su visais. Verta susimąstyti apie galimą įtampą vaikui darželyje. O gal tiesiog maistas nėra tinkamas? Pasitikėkite savo vaiku.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje