Emokykla.lt
D.U.K.
2013-04-15 Darželyje auklėtoja moko vaiką duoti atkirtį kitiems berniukams. Ar gali auklėtoja šitaip elgtis?
Laba diena, savo trimetį sūnų vedu į darželį. Jis yra vienas jauniausių vaikų savo grupėje. Nuo gimimo pasižymi ramiu būdu, patys jį auklėjame ne bardami, o bendraudami, savo geru pavyzdžiu. Darželyje yra pora berniukų peštukų. Auklėtoja pati man pasakė, kad moko ir drąsina mano vaiką peštukams kirsti atgal. Man tai kelia siaubą, nes namuose visuomet mokome vaiką įvardyti savo emocijas ir nekelti rankos. Klausimas: ar auklėtoja teisingai elgiasi? Ar pedagogų kvalifikacijos tobulinimo kursuose to moko? Nė karto profesionalių pedagogų tinklaraščiuose nesu skaičiusi  tokio pamokymo...
 
2013-04-15
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
www.psichologeramune.lt
 
Esate sąmoninga ir drąsi mama. Žinoma, kad auklėtoja elgiasi netinkamai ir prisideda prie netinkamų Jūsų vaiko įpročių formavimo. Nesvarbu, ko moko ar nemoko kvalifikacinių seminarų metu. Svarbu asmeninės auklėtojos nuostatos, kurias ji gali pakeisti tik pati, sąmoningai keisdamasi. Taigi, auklėtojos elgesys ir nuostatos nėra tinkamos, tačiau tai nereiškia, kad visas darželis blogas. Ieškokite tokios auklėtojos, kurios pasaulėžiūra ir vertybės sutampa su Jūsų šeimos vertybėmis, priešingu atveju vaikas nuolatos paklius į vertybinius konfliktus, o darželio vaikams – tai pernelyg sudėtinga užduotis. Turime stiprinti vertybinį jų pagrindą.
 
Aišku, kad aprašytos auklėtojos nuostatos yra klaidingos ir prasilenkia su bet kuriomis adekvačiomis rekomendacijomis, jei kalbama apie netinkamo vaikų bendravimo situacijas. Auklėtoja turi taip organizuoti veiklą grupėje, kad atsirastų galimybė tiems peštukams pasimokyti tinkamo elgesio. Galima žaisti įvairius telkiančius žaidimus. Bendra taisyklė – sudaryti situacijas, kad vaikai jaustųsi susiję, ugdyti darnumą. Kai vaikai jaučiasi artimi vienas kitam, jie mažiau netinkamai elgiasi vienas su kitu.
 
Užuot tai kūrusi, auklėtoja moko vaiką, kuriam nebūdingas netinkamas elgesys, netinkamai elgtis. Susimąstykite, ar tikrai norite tokios įtakos savo vaikui, nes auklėtojos mąstymo būdas ir elgesys daro didžiulę įtaką vaiko pasaulėjautai, pasaulėžiūrai ir vertybinei sistemai.
 
Kviečiu šį klausimą diskutuoti su kitais tėvais. Nenustebkite, kad bus nemažai tėvų, kurie galvoja taip pat, kaip ir auklėtoja. Tai yra mūsų visų problema. Tokios nuostatos vaikus kvailina ir neprisideda prie jų asmenybės augimo. Į pagalbą pasitelkite specialistą, kuris paskatins susimąstyti ne tik tėvus, bet ir darželio auklėtojus. Liūdna pripažinti, kad nepaisant visų mokymų ir šviečiamųjų veiklų, kurios yra pasiekiamos darželyje dirbantiems specialistams, jų kasdieniai veiksmai prisideda prie vaikų žalojimo.
 
Daugiau atsakymų į panašius klausimus:
Daugiau psichologų atsakymų į įvairius klausimus ieškokite čia.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje