Emokykla.lt
D.U.K.
2013-04-15 Kokių priemonių reikėtų imtis, vaikui darželyje patyrus kitų vaikų fizinį ir emocinį smurtą?
Kokių priemonių reikėtų imtis,  vaikui darželyje patyrus kitų vaikų fizinį ir emocinį smurtą? 4–5 m. amžiaus vaikų grupėje vienas vaikas laikė  mano vaiką už pečių, kitas nusimovęs kelnes rodė „pimpaliuką“, ragino laižyti ir valgyti. Kokia turėtų būti šio atvejo svarstymo tvarka, kokių priemonių reikia imtis, kokios atsakomosios reakcijos iš darželio administracijos aš galiu tikėtis ir reikalauti? Auklėtojos pozicija: „Ai, čia gi vaikai, visko būna...“ Ar nukentėjusį vaiką reikėtų konsultuoti psichologui?
 
2013-04-15
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
www.psichologeramune.lt
 
Dėkoju už atvirumą. Esate drąsi ir atsakinga mama. Tokio vaikų elgesio negalima priskirti tiesiog „vaikiškam“ elgesiui. Tačiau tenka pripažinti, kad tokiose situacijose auklėtojos jaučiasi beviltiškai, nes nežino, ką daryti. Tai gali būti priežastis tokios lyg ir abejingos reakcijos.
 
Vaikai, inicijavę tokią situaciją, greičiausiai atkartoja matytą suaugusiųjų elgesį. Nesvarbu, ar tie vaikai stebėjo suaugusiųjų atviras sekso scenas gyvai ar per televizorių. Bet kokiu atveju tai reiškia, kad artimiausioje vaikų aplinkoje jiems lengvai prieinami yra tie vaizdai, kurie jiems neskirti ir kurie juos tvirkina. Už vaikų elgesį pirmiausia yra atsakingi tėvai, todėl labai svarbu informuoti situacijos iniciatorių tėvus. Gali būti, kad suaugusieji buvo neatsargūs, gyvendami asmeninį intymų gyvenimą, todėl jie turi žinoti, ką atkartoja jų vaikai, kad būtų budresni.
 
Jei tėvai išreikštų nuomonę, kad  tai neva nieko tokio, reikia jiems paaiškinti tvirkinamojo elgesio poveikį vaiko asmenybės raidai. Geriausia, jei tą padarytų profesionalas, išmanantis šią temą.
 
Ką daryti Jums? Visų pirma, stebėkite savo vaiką. Jei vaikas ramus, elgiasi kaip visada, ramiai miega, ilgainiui vaiko nemalonios patirties įspūdžiai išblės. Pasikonsultuokite su šeimos gydytoja, gal vaikui reikia pasiūlyti raminamųjų arbatėlių ar pan. Ypač svarbu yra Jūsų ramybė. Todėl jei išgyvenate didelį nerimą dėl šio įvykio, ieškokite pagalbos sau. Tėvai dažniausiai nerimauja dėl galimų pasekmių ateityje. Tokiu atveju taip pat rekomenduojame kreiptis į specialistą.
 
Jei vaiko elgesys ir savijauta po šio įvykio pasikeitė, būtinai kreipkitės į kompetentingą psichologą, kuris padės Jums padėti savo vaikui. Tai geriausia išeitis. Sumanūs ir brandūs tėvai, pasikonsultavę su psichologu, gali patys padėti vaikui įveikti nemalonias situacijas.
 
Darželio auklėtoja turėtų būti budri ir taip organizuoti veiklą grupėje, kad vaikai, net ir būriuodamiesi į grupes, būtų matomi. Normalu darželio grupėje formuoti įprotį į tualetą eiti po vieną, nes būtent taip elgiamės natūraliai. Inicijuokite diskusiją su kitais tėvais. Neabejoju, kad sutiksite ir daugiau neabejingųjų šiai situacijai.
 
Nekaltinkite auklėtojos, kad nesužiūrėjo vaikų. Blogai būtų tuo atveju, jei auklėtoja, matydama šį elgesį, leido situacijai plėtotis, manydama, kad „nieko tokio, čia tik vaikai“.
 
Daugiau informacijos rasite:
Daugiau psichologų atsakymų į įvairius klausimus ieškokite čia.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje