Emokykla.lt
D.U.K.
2013-04-12 Kur Lietuvoje specialistas, dirbantis su autistais, gali susipažinti su užsienyje taikomomis ugdymo programomis?
Sukurta įvairių autizmu sergančių vaikų ugdymo programų: Welch valdymo terapija, Waldeno metodas, komunikacijos skatinimo (Facilitated Communication) metodas, taikomojo elgesio analizės (ABA, Applied Behavioral Analysis) metodas, Galler modelis ir daugelis kitų. Įdomu, kur su šiais metodais gali susipažinti specialistas, dirbantis su autistais šalies regionuose, ne didmiesčiuose? Ko gero, reikia ieškoti privačiai, valstybiniu lygiu nėra sukurtos tokios mokymo programos?
 
2013-04-12
 
Atsako dr. Vilma Makauskienė, logopedė ekspertė ir psichologė
 
Taip,  apie autizmą parašyta nemažai teorinių ir metodinių straipsnių, išleistos kelios knygos lietuvių kalba, tačiau dirbantiems su šiais vaikais specialistams svarbu įgyti praktinių žinių apie įvairių pagalbos metodų taikymą. Deja, Lietuvoje, kiek man yra žinoma, nėra specializuotų centrų, kuriuose būtų kryptingai ugdomi tik autizmo spektro sutrikimą turintys asmenys, todėl, norint plačiau susipažinti su skirtingų darbo metodų taikymu, būtų galima dėl pagalbos kreiptis į didesnę praktinio darbo patirtį turinčius specialistus arba ieškoti informacijos apie užsienyje organizuojamus seminarus ir kursus.
Deja, dauguma Lietuvos logopedų nepakankamai moka užsienio kalbas, kad galėtų vykti į stažuotes užsienyje. Tad gal būtų galima suburti besidominčių šia problema specialistų, tėvų grupę ir kviestis lektorių iš užsienio?
 
Manau, būtų naudinga kreiptis dėl konsultacijų apie vaikų autizmo įveikimo metodus į Vaiko raidos centro specialistus <http://www.raida.lt/>; Kauno vaiko raidos klinikos specialistus <http://www.lopselis.lt/> ar kitas specializuotas institucijas, kuriose dirba įvairių sričių specialistai, dažnai susiduriantys su vaikais, turinčiais autizmo spektro sutrikimų.
 
Viena iš institucijų, kurioje ugdomi autistiški vaikai ir paaugliai, yra TreeHouse school (Londone) <http://www.ambitiousaboutautism.org.uk/treehouse_school/index.cfm>.
 
Šioje mokykloje taikomas ABA metodas, kuris padeda sėkmingai koreguoti elgesio sutrikimus, sistemingai planuoti ugdymo procesą ir lavinti įvairius socialinius įgūdžius bei gebėjimus. Prieš keletą metų teko lankytis šioje mokykloje, tad galiu patvirtinti, kad šioje mokykloje dirba specialistai, turintys aukštą kvalifikaciją, didelę praktinio darbo patirtį ir mielai besidalijantys savo žiniomis. Kiekvienas specialistas mokosi šio metodo keletą mėnesių, nes autizmo sutrikimą turinčius asmenis tenka ugdyti individualiai dėl itin savitų elgesio, charakterio savybių bei mokymosi gebėjimų. Galbūt būtų tikslinga kreiptis į šią mokyklą ir sužinoti, kur jūs galėtumėte įgyti reikiamų žinių ir patirties.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje