Emokykla.lt
D.U.K.
2013-04-03 Kaip reaguoti į 4 metų vaiko užsispyrimą, blogą nuotaiką ir priešgyniavimą tėvams?
Kaip tėvams reaguoti į apie 4 metų mergaitės elgesį? Pavyzdžiui, ji nenori eiti namo iš lauko, iš svečių. Visaip kalbamės, bet užsispiria ir tiek. Kartais reaguoja tik nepasitenkinimu, bloga nuotaika, o kartais ašaromis ir rėkimu. Prisigalvoja įvairiausių priežasčių: kad nori sustoti, kažkur užeiti, kad skauda koją ir pan. Suprantu, kad taip bandomos tėvų kantrybės ribos. Kaip geriausia kalbėtis su vaiku, kad jis suprastų? Kaip reaguoti į tokius vaiko pasakymus: ,,Jūs negeri tėvai, aš jūsų nemyliu, nenoriu gyventi namuose, noriu gyventi viena"? Dar viena neišvengiama klausimų banga: ,,Kodėl jūs man nenuperkate?". Aiškiname, kad neturime pinigų, kad visko negalime nupirkti, tačiau vaikui tai sunkiai suprantama. Galbūt yra kažkokie būdai, kaip tai išspręsti?  
 
2013-04-03
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
www.psichologeramune.lt
 
Į ketverių metų vaiko atkaklumą, nemalonią jo nuotaiką ir priešgyniavimą Jums reikėtų reaguoti lygiai taip pat, kaip ir į vyresnio vaiko ar suaugusiojo analogišką elgesį su Jumis, t. y. pakančiai, geranoriškai ir su pagarba.
 
Situacijose su vaiku ypač svarbi besąlyginė meilė. Jei suaugusiajam tokiose situacijose kyla didžiulis nepasitenkinimas, pritrūksta kantrybės, būtina pasirūpinti asmenine psichologine darna ir pirma išspręsti asmenines savo problemas, kurios labai dažnai būna susijusios su rūpesčiais, per dideliu nuovargiu ir klaidingomis nuostatomis į vaikus, taip pat pažangios informacijos apie įvairius vaikų amžiaus tarpsnius stoka.
 
Visų pirma kiekvienas žmogus, net ir ketverių metų vaikas, turi teisę į savo nuomonę...
 
Antra, kiekvienas žmogus, net ir ketverių metų vaikas, turi priežasčių kartais jaustis nemaloniai, t. y. liūdėti, pykti, susierzinti ir pan.
 
Trečia, vaikai nuo mažens yra atkaklūs ir kuo anksčiau jo artimiausi suaugę žmonės supras, kad vaikiškas atkaklumas tiesiogiai susijęs su valia ir jos stiprybe, tuo anksčiau galės padėti vaikui tinkamai ugdyti valią.
 
Ketvirta, priešgyniauti tėvams turi teisę bet kurio amžiaus vaikai, taigi – ir keturmečiai.
 
Išvada: toks ar panašus keturmečio vaiko elgesys niekaip nesusijęs su vaiko elgesio ribų ar tėvų kantrybės bandymu. Vaikai į Jūsų gyvenimą atėjo ne tam, kad Jus išvestų iš proto. Jie atėjo Jūsų mokyti. Tad rekomenduoju labai rimtai užduoti sau klausimą: ko šis vaikas dabar mane moko? Su nuostata „jis bando mano mano kantrybės ribas“ pridarysite daug bėdos. Nematykite vaike recidyvisto.
 
Jei jis manipuliuoja, vadinasi, manipuliacijos jau įprastos tarp vaiko ir suaugusiojo. Jei vaikas elgiasi neprognozuojamai, vadinasi, nuoseklumo auklėdami stokoja tėvai ar kiti suaugę žmonės. Jei vaikas prašo nupirkti ką nors, vadinasi, kažkada į prašymą buvo sureaguota, t.  y. vaikas jau žino, kaip jis galėtų gauti jam svarbius daiktus už pinigus.
 
Jei elgesyje su vaiku suformavome įpročius, kurie dabar mus erzina, reikia pradėti formuoti kitus įpročius. O tam reikia laiko. Su vaikais nereikia pernelyg daug kalbėtis. Pati geriausia auklėjimo priemonė – tai nuoseklus suaugusiųjų elgesys.
 
Kelti hipotezes, kas vyksta šiuo konkrečiu atveju, yra per daug keblu, nes bendrų, visiems tinkamų receptų, nėra. Svarbu atkreipti dėmesį į vaiko emocinių psichologinių poreikių patenkinimą. Atminkite, kad auklėjimas baigiasi tada, kai vaikas pyksta, verkia, priešinasi arba nesupranta, kodėl su juo taip elgiasi suaugusysis.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje