Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-18 Ar 2,5 metų vaikas gali pats pajusti, kada jam reikėtų liautis bėgioti, šokinėti?
Ar 2,5 metų vaikas gali pats pajusti, kada jam reikėtų liautis bėgioti, šokinėti? Ar tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vaikas labai sušilęs, išraudęs, kad pabalusi veido oda aplink lūpas ir stabdyti vaiko šokinėjimą ir bėgiojimą, net jeigu vaikas pats to nenori ir pradeda verkti stabdomas?
 
2013-02-18
 
Atsako psichologė Ramunė Želionienė
El. paštas: psichologe.ramune@gmail.com
 
Tėvai, gyvendami su vaiku, turi mokytis jį pažinti įvairiose situacijose. Todėl atkreipti dėmesį į tai, kaip vaikas atrodo po ilgesnio bėgiojimo ar kitokio aktyvaus siautėjimo – tai sąmoningos tėvystės ir motinystės požymis.
 
Savo pastebėjimus dėl odos paraudimo ir dėl pabalusios odos aplink lūpas svarbu išsakyti medikams, kurie išsamiai paaiškins, ką reiškia šie simptomai.
 
Prisiminkime, kad berniukų savikontrolė formuojasi iki 21 metų, o mergaičių savikontrolė formuojasi iki 14–16 metų. Todėl tikėtis, kad mažas vaikas pats pajus, kas su juo vyksta ir sustos, – nereikia. Auginant 2,5 metų vaiką ypač svarbu prisiimti atsakomybę už jo aktyvią fizinę veiklą ir ramybės laikotarpį budrumo būsenoje. Mat tik vyresni vaikai patys sugeba sustoti, kad galėtų nurimti, pailsėtų ir pan. Pavyzdžiui, pavargęs nuo aktyvios veiklos penkiametis jau pats gali savo veiklą pakeisti knygelių vartymu ar ramiu žaidimu.
 
Jei vaikas pervargęs ir jam laikas miegoti, neskatinkite aktyvios veiklos. Nereikia jėga stabdyti vaiko, nes jis ims verkti; tiesiog tėvams būtina mokytis konstruktyviai pasiūlyti kitą, ramesnę, veiklą. Jei vaiką maždaug po valandos ketiname migdyti, turime jam pasiūlyti tokią veiklą, kad jis neįsisiautėtų.
 
Jei stebime įsisiautėjusį vaiką ir nerimaujame, kad jis gauna per didelį krūvį, turime užbėgti ateityje tokiems procesams už akių ir imtis bendros su vaiku veiklos, kad galėtume labiau kontroliuoti žaidimo situaciją. 2,5 metų vaikai vis dar labai noriai žaidžia su suaugusiaisiais, todėl pasinaudokime tuo.
 
Didelė suaugusiųjų bėda – per ilgai nesikišti į vaiko veiklą, o paskui stengtis bet kokia kaina staigiai ją nutraukti. Tai nėra teisinga. Vaikai tik mokosi gyventi, todėl mums verta kuo dažniau būti su jais kartu, o ne tik stebėti, kaip jie gyvena.
 
Vaiko noras bėgioti, šokinėti reiškia, kad vaikas per mažai fiziškai juda. Vaikas pradeda judėti tada, kai nejudėti nebegali. Ir jei mes prieš tai nesudarėme sąlygų judėti, galime sulaukti situacijos, kai vaikas judėjimo poreikį tenkins tada, kai mums tai netiks. Vaiko fizinio aktyvumo poreikio nereikia interpretuoti pagal save. Stebėkime vaiką ir bandykime suprasti, kiek ir kaip jam malonu judėti.
 
Atraskime vaiko dienos ritmą. Pastebėkime, kada vaikui maloniau būti lauke, kada jam maloniau dūkti ir prisitaikykime. Visi ritualai yra gerai, tik skirkime laiko jiems suformuoti. Augant vaikui nepraraskime budrumo, nes ritualus reikia keisti pagal vaiko poreikius, kurie kinta vaikui augant.
 
Naudingos nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje