Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-07 2,5 metų mergaitė kartoja žodžių pirmą garsą po keletą kartų. Ar tai normalu, ar prasidėjo mikčiojimas? Kur kreiptis?
2,5 metų mergaitė stengiasi daug pasakyti, susijaudina, užsikerta ir kartoja žodžių pirmą garsą po keletą kartų. Ar tai normalu, ar prasidėjo mikčiojimas? Kur kreiptis?
 
2013-02-07
 
Atsako dr. Vilma Makauskienė, logopedė  ekspertė ir psichologė
 
Daugelis ikimokyklinio amžiaus vaikų, mokydamiesi kalbėti ilgesniais sakiniais, pasakoti apie praeities įvykius, kartais dvejoja, pakartoja tą patį žodį ar skiemenį keletą kartų. Tokie su kalbėjimo ir kalbos raida susiję nesklandumai vadinami fiziologine iteracija (kartojimu) ir vaikui augant įveikiami savaime. Neretai pirmojo žodžio garso ar skiemens pakartojimai yra pirmieji prasidedančio mikčiojimo požymiai, kuriuos atpažinti ir pateikti rekomendacijų, kaip išvengti ar sumažinti kalbėjimo nesklandumus, galėtų vaikų poliklinikoje ar darželyje dirbantis logopedas. Kreipiantis į gydymo įstaigoje dirbančius logopedus reikia gauti šeimos gydytojo ar pediatro siuntimą.
 
Jūsų aprašytu atveju mergaitė kartoja pirmuosius žodžio garsus keletą kartų, jaudinasi ir užsikerta. Šie požymiai labiau panašūs į ankstyvąjį mikčiojimą, kuris ne visada įveikiamas be specialisto  (logopedo) pagalbos. Nors anksti prasidėjusį mikčiojimą įveikia net 70–80 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų, tačiau iki šiol nėra aiškių kriterijų, kurie leistų tiksliai nustatyti, ar Jūsų dukrytė įveiks mikčiojimą savaime, be specialistų pagalbos.
 
Pirmosios konsultacijos metu, kalbant su logopedu apie pasireiškiantį mikčiojimą kasdienėse situacijose, svarbu paminėti tai, ką Jūs pastebite namuose, nes dauguma mažų vaikučių naujoje aplinkoje trumpai atsako į klausimus ir todėl kalba gana sklandžiai.
 
Labai svarbu, kad pirmieji mikčiojimo požymiai neskatintų vaiko nerimo dėl jo kalbėjimo nesklandumų. Net ir maži vaikai jaučia tam tikrą diskomfortą negalėdami laisvai ištarti tai, ką jie nori pasakyti, pradeda jaudintis ir varžytis savo užsikirtimų.
 
Logopedas, išsamiai įvertinęs mergaitės kalbos ir kalbėjimo raidą, užsikirtimų pobūdį ir dažnumą, turėtų Jums patarti, kaip bendrauti namuose, ir žaidimo forma padėtų mergaitei įgyti pasitikėjimo savimi, kad ji gali kalbėti laisvai ir sklandžiai. Logopedinėse pratybose su mikčiojančiais ikimokyklinio amžiaus vaikais turėtų dalyvauti ir tėveliai, kad stebėdami logopedo darbą (sklandaus kalbėjimo modeliavimą žaidžiant įvairius didaktinius žaidimus) galėtų šiuos principus taikyti ir namuose.
 
Dažniausiai pratybų pradžioje taikomi logopedinės ritmikos pratimai, dainavimas, kalbėjimas lėtu tempu tariant atskirus žodelius ar trumpus sakinius, t. y. sukuriama situacija, kurioje vaikas gali kalbėti be užsikirtimų, o vėliau užduotys pamažu sunkinamos, atsižvelgiant į tolesnę mikčiojimo dinamiką, vaiko gebėjimus ir individualius poreikius.
 
Naudingos nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje