Emokykla.lt
D.U.K.
2013-02-06 Vaikui 4 metai, jis neištaria garso R. Ar reikia kreiptis į logopedą?
Ar reikia suskubti kreiptis į logopedą, jei ketverių metų vaikas ištaria visus balsius ir priebalsius, išskyrus  garsą R. Jo niekaip nepavyksta ištarti. Vaikui ką tik suėjo ketveri metai.. Gal galėtumėte patarti, kaip jam padėti.
 
2013-02-06
 
Atsako dr. Vilma Makauskienė, logopedė ekspertė ir psichologė
 
Lietuvių kalboje garsą R dažniausiai vaikai pradeda tarti, kai jiems sukanka 4,5–5 metai, tad jei Jūsų vaikas taisyklingai taria visus kitus priebalsius, moka ištarti daugiaskiemenius žodžius, jo žodynas pakankamai gausus, o kalba gramatiškai taisyklinga – nerimauti neverta.
 
Norint tiksliai sužinoti, kodėl Jūsų vaikutis iki šiol nemoka ištarti R garso, būtų naudinga kreiptis į vaikų poliklinikoje ar ikimokyklinėje įstaigoje dirbantį logopedą. Norint konsultuotis su poliklinikoje dirbančiais logopedais (paslaugos nemokamos) reikia gauti šeimos gydytojo ar pediatro siuntimą.
 
Konsultacijos metu logopedas įvertins artikuliacinio aparato funkcionavimą, nes netaisyklingo garsų tarimo priežastys gali būti įvairios. Pavyzdžiui, netaisyklingas sąkandis, silpnai išlavėjusi foneminė klausa, nepakankama artikuliacinio aparato (liežuvio ir lūpų) judesių koordinacija ir pan. Išmokti taisyklingai tarti garsą R neretai trukdo per trumpas poliežuvinis raištis. Šiuo atveju vaikui sunku pakelti ir išlaikyti liežuvį prie viršutinių dantų. Jei logopedas nustatys, kad poliežuvinis raištis yra per trumpas ir trukdo taisyklingai artikuliuoti, galima mėginti įveikti šią problemą atliekant specialius artikuliacinės mankštos pratimus. Kitais atvejais prireiks odontologo chirurgo konsultacijos.
 
Mokant tarti garsą R reikia laikytis tam tikro nuoseklumo. Iš pradžių svarbu paaiškinti vaikui, kaip tariamas R garsas, t. y. aptariama liežuvio, lūpų padėtis, vėliau atliekami specialūs artikuliacinio aparato veiklą aktyvinantys pratimai, mokomasi tarti junginius Tr, Dr, kurie padeda lengviau išmokti išlaikyti taisyklingą liežuvio padėtį, ir atskiras (izoliuotas) garsas R.
 
Kai vaikas išmoksta aiškiai tarti garsą R, jo tarimas nuosekliai įtvirtinamas tariant skiemenis, pavienius žodžius, vėliau – žodžių junginius ir sakinius ir tik tada garsas įtvirtinamas rišlioje kalboje, pasakojant.
Neretai vaikai išmoktą garsą keičia vietomis (sumaišo tardami) su panašiai skambančiais garsais L ar J, todėl kartais specialiai mokomasi šiuos garsus diferencijuoti, atskirti žodžius, kuriuose tariamas garsas R ar L (pavyzdžiui, raižo – laižo; rožė – lošė). Tikiuosi, kad Jūs susitiksite su kvalifikuotu logopedu, kuris, įvertinęs Jūsų vaiko kalbą ir garsų tarimą, patars, ar reikėtų šiek tiek palaukti, kol vaikas garsą R pradės tarti savaime, ar pasiūlys lankyti logopedines pratybas. 
 
Naudingos nuorodos:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje