Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2013-01-28 Sūnus viską daro labai lėtai ir ilgai, užsisvajoja. Kaip pagreitinti vaiko „apsisukimus“?
Mūsų sūnus – antrokas. Jis yra, mano akimis žiūrint, pakankamai gabus, puikiai sugeba skaičiuoti ar atlikti matematines užduotis, sugeba įsiminti ir pritaikyti gramatines taisykles. Tačiau viską daro labai lėtai, nuolat užsisvajoja. Ir nuolat pridaro žioplų klaidų, praleidžia raides arba suklysta atlikdamas paprasčiausius skaičiavimus. Ilgai užtrunka ne tik darydamas namų darbus. Jis valgo vakarienę valandą. Jis visą vakarą ruošiasi eiti skaityti, bet taip ir nespėja pradėti... Jam trūksta nuoseklumo, pradėjęs vieną veiklą, imasi kitos, ir pavargsta jau vien besiruošdamas ką nors daryti. Suprantu, kad mokytis nėra mėgstamiausias vaikų užsiėmimas, bet mokymo programos spraudžia mus į rėmus ir atlikti užduotis yra privaloma. Ar tai kaip nors pataisoma, ar reikia kreiptis į psichologą, nes viena, ką sugebu, – tai nuolat būti botagu“, kuris komanduoja, ką daryti, ir bando jį sugrąžinti į pradėtą veiklą. Tačiau man visiškai aišku, kad tai neveikia. Jis visą savo laisvalaikį praleidžia prie namų darbų ir išeikvoja būtinai veiklai tiek laiko, kiek tik jo turi. Jam niekada nelieka laiko pažaisti, nes namų darbams skiria dešimt kartų daugiau laiko, negu reikia. Mums jo labai gaila, bet visiškai nežinome, kaip jam padėti. Šeimoje psichologinė būklė sunki, nes vaikas išsiurbia paskutinį kantrybės lašą. Akivaizdu – jis pavargęs, jam neįdomu... O gabumų turi... Neturi motyvacijos...
Esminis mano  klausimas – kaip pagreitinti vaiko „apsisukimus“ ir išmokyti jį „pasigaminti“ laisvalaikio?
 
2013-01-28
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Suprantu, kad kartais reikia daug kantrybės šioje situacijoje. Gerai, kad ieškote būdų padėti ir vaikui, ir sau. Norint tai padaryti, pirmiausiai svarbu ieškoti tokio vaiko elgesio priežasčių.
 
Apgalvokite, ar tai yra natūralus vaiko tempas, ar, tarkim, kitoje situacijoje, kitokiomis aplinkybėmis jis gali atlikti užduotis greičiau. Pasikalbėkite su mokytoja, ar ji irgi pastebi vaiko lėtumą, išsiblaškymą, ar jis kitoks, lyginant jį su kitais vaikais. Galbūt mokykloje jam sekasi lengviau, o galbūt dar sunkiau. Taip pat pasikalbėkite su mokytoja apie vaiko gebėjimus. Gali būti, kad tikitės iš sūnaus daugiau, nei jis iš tikro yra pajėgus padaryti.
 
Jei manote, kad vaikas gali dirbti, ar užsiimti veiklomis greitesniu tempu, pabandykite taikyti paskatinimus. Susitarkite su juo, kad, pavyzdžiui, jei atliks užduotį per valandą, kartu žaisite žaidimą ar eisite pasivaikščioti. Pagalvokite, kas iš tiesų motyvuoja Jūsų vaiką. Dažnai vaikams yra labai svarbi bendra su tėvais veikla, todėl nepamirškite to ir siūlykite tai, ką būtų smagu veikti Jums visiems. Taip pat labai svarbu visiems laikytis susitarimo, taigi, jei pažadėjote, išpildykite tai. Tokiu būdu galite suprasti, ar vaiko lėtas tempas ir išsiblaškymas yra motyvacijos problema, ar kitų problemų išraiška. Svarbu nereikalauti iš vaiko per daug. Iš pradžių tarkitės, kad vaikas atliks užduotį tik šiek tiek greičiau nei įprastai, jei jam tai pavyksta, mažinkite laiko limitą. Kitu atveju, jei vaikas patirs daug nesėkmių ir žadėtų paskatinimų negaus, gali nusivilti ir nustoti stengtis. Nepamirškite žodžiu pagirti sūnaus, kai jam kažkas gerai sekasi.
 
Kiti galintys padėti metodai:
 • Sudarykite tikslią dienotvarkę, kurioje numatyta, kada ir kiek laiko vaikas valgo, miega, ruošia pamokas ir žaidžia.
 • Mokykite vaiką naudotis laikrodžiu. Kiekviename kambaryje pakabinkite po laikrodį, kad vaikas matytų, kiek laiko užtrunka, ir kiek yra skiriama šiai veiklai.
 • Sukurkite tinkamą, ramią vietą užduotims atlikti, stenkitės sumažinti dirgiklius, kad vaikui nebūtų kur nukreipti dėmesio.
 • Padėkite vaikui ir leiskite pačiam atrasti būdus ir laiką, tinkamiausią susikaupti ir nuosekliai dirbti. Galbūt jam padėtų tam tikra vieta, tam tikras laikas (po žaidimų, prieš vakarienę ar pan.), tam tikros aplinkybės. 
Jei sūnui nepavyksta keisti savo tempo net labai norint, ir jis pats dėl to patiria sunkumų bei nemalonių jausmų, kreipkitės pagalbos į specialistus. Kartu galėsite ieškoti priežasčių ir būdų, kaip jam padėti.
 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje