Emokykla.lt
D.U.K.
2013-01-28 Ketverių metų sūnus nuolat atsikalbinėja, ignoruoja pastabas, neklauso – ar tai praeis?
Mano sūnui 4 metai. Labai sunku pasidarė su juo kovoti, jis atsikalbinėja, jei ką pasakau, nekreipia dėmesio ir ironiškai juokiasi. Tada man užverda pyktis, pliaukštelėju per užpakalį ir nuvedu į kambarį, kad apsiramintų, bet jis vis tiek atsidaro duris ir išeina. Darosi agresyvus, atrodo, kad jam vis vien. Darželyje nei iš šio, nei iš to pareiškė, kad nebeeis į krepšinio treniruotes, nors mėgsta žaisti, su treneriu nesipyko, su auklėtoja taip pat. Nesuprantame, kas jam pasidarė, paklaustas – atsako, kad nebenori. Nebežinome, kaip su juo elgtis: ar į jo ignoravimus ir atsikalbinėjimus nekreipti dėmesio, gal toks etapas ir tai praeis?
 
2013-01-28
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Labai svarbu, kad pastebite vaiko elgesio ir interesų pokyčius. Gali būti, kad dabar jo toks raidos etapas, tačiau kiekvienas  etapas yra labai svarbus vaikui, jo tolesniam vystymuisi. Gali būti, kad jūsų vaikas šiuo metu išbando ribas ir tikrina, kaip jam galima elgtis, o kaip - draudžiama, kas bus, jei darys dalykus savaip, kitaip ar netgi priešingai.
 
Taigi, jei taip yra, tuomet jūsų, kaip tėvų, vaidmuo šiuo etapu yra labai svarbus. Jūs turite vaikui aiškiai apibrėžti taisykles ir jų nesilaikymo pasekmes. Sūnus turi jausti, kad taisyklės yra nekintančios ir jų laikosi visi šeimos nariai; tikėti, kad jei suaugusieji pasakė, kad kažkaip bus, tai jie laikysis žodžio ir taip tikrai bus.
 
Labai svarbu neleisti jūsų pykčiui užvirti ir elgtis spontaniškai, neapgalvotai. Rodote vaikui pavyzdį, kad supykus galima naudoti fizinę jėgą prieš kitus, taigi gali būti, kad jis supykęs ant kito vaiko, ims jį taip pat mušti. Kai vaikas yra baudžiamas fizine bausme, tai jis tik tuo momentu išsigąsta, bet realios pamokos neišmoksta. Jis supranta, kad taip negalima elgtis, kai mato tėvai, nes jie skaudžiai baudžia. Iš tiesų, labai svarbu mokyti vaikus patiems priimti teisingus sprendimus – neatsikalbinėti, nes tai žeidžia kitą, draugiškai elgtis su kitais, nes turės draugų ir bus smagu. Todėl svarbu tokiu atveju taikyti ne fizines bausmes, o logines arba natūralias pasekmes. 
 
Kita priežastis, dėl kurios gali būti pasikeitęs vaiko elgesys, – tai pokyčiai jo vidiniame pasaulyje, sukilusios nemalonios emocijos. Apgalvokite, galbūt paskutiniu metu jūsų gyvenime įvyko svarbių pokyčių: persikraustėte į naujus namus, gimė antras vaikas, netekote giminaičio, patys išgyvenate sunkų laikotarpį dėl kokių nors priežasčių.
 
Pasidomėkite daugiau, kaip jam sekasi darželyje, galbūt yra kokių problemų, apie kurias nežino ir auklėtoja. Vaikai dažnai net nežinodami tikslių priežasčių jaučia atmosferą šeimoje arba patys reaguoja į pokyčius baime, pykčiu ar liūdesiu, tačiau nemoka to išreikšti žodžiais ir ima demonstruoti elgesiu. Jei taip yra, padėkite vaikui išreikšti jausmus kitais būdais: pasikalbėkite, skaitykite terapines pasakas, pieškite, žaiskite žaidimus.
 
Taip pat svarbu leisti pakankamai daug laiko kartu, kad vaikas jam sudėtingoje situacijoje nesijaustų vienišas, jaustų palaikymą ir supratimą. Net jei vaiko jausmai yra neracionalūs, kyla dėl jums sunkiai suprantamų priežasčių, nepamirškite, kad vaikai daugumą dalykų supranta savaip, ir stenkitės juos suprasti.
 
Jei vaiko elgesys nesikeičia ar tampa vis problematiškenis, kreipkitės pagalbos į specialistus. Jie padės jums kartu atrasti priežastis ir jas spręsti.
 
Daugiau pasiskaityti galite čia:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje