Emokykla.lt
D.U.K.
2012 12 20 Ką daryti, jei 4 metų berniukas perdėtai jautrus, dramatiškai ir su ašaromis reaguoja į visokias smulkmenas?
Mano 4 metų sūnus perdėtai jautrus, dramatiškai reaguoja į visokias smulkmenas, pvz., nuėjęs pasikviesti draugės žaisti į kiemą ir neužtikęs jos namie, grįžta rėkdamas ir ašarodamas. Aišku, nusiramina greitai, bet iš pradžių  sureaguoja audringai... Ką daryti? Mane toks jo elgesys  išveda iš pusiausvyros.
 
2012 12 20
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Toks jautrus ir atviras reagavimas į paprastas situacijas gali būti vaiko siekis išreikšti savo jausmus. Jei jis nemoka to padaryti kitais būdais arba jaučiasi neišgirstas, nepastebėtas, jis natūraliai atranda emocijų išraiškos būdus, į kuriuos suaugusieji tiesiog negali nekreipti dėmesio.
 
Kaip ir pastebite, toks vaiko elgesys išveda iš pusiausvyros ir kitus žmones, taip pat ir jus. Tai įveikti gali būti sudėtinga, tačiau labai svarbu, kad šalia esantys suaugusieji nereaguotų taip pat jautriai ir audringai į vaiko reakcijas. Savo elgesiu Jus galite parodyti, kaip ramiai ir kantriai galima reaguoti į tam tikrus dalykus. Tokio amžiaus vaikai mokosi imituodami suaugusiuosius, taigi kuo dažniau sudėtingose situacijose išliekate ramūs, tuo dažniau ir Jūsų vaikas stengsis atkartoti tokį elgesį.
 
Nesistenkite aktyviai sustabdyti jo riksmų ar verkimo. Geriau suteikite jam galimybę nurimti pačiam, o patys kiek atsitraukite. Perdėtas dėmesys vaiko elgesiui gali suveikti kaip paskatinimas. Nereikėtų visiškai ignoruoti vaiko reakcijų, geriau pasakyti, kad būsite šalia, kai jis norės pasikalbėti ar pabūti kartu. Kai vaikas kiek nurimsta, būtinai išklausykite jo istoriją, paklauskite, kaip jaučiasi. Šitaip jis mokysis, kad išklausomas yra tada, kai kalba ramiai, o ne tada, kai šaukia, todėl pats norės išmokti reaguoti ramiau ir taip atkreipti dėmesį.
 
Vaikui nurimus, pasikalbėkite apie tai, kaip galima panašiose situacijose reaguoti kitaip. Pamokykite vaiką nusiraminimo būdų: pasiūlykite giliai pakvėpuoti, užsiimti kita malonia veikla, papiešti, pasiklausyti ramios muzikos. Labai svarbu vaiką mokyti pasakyti ar parodyti kitais būdais, kas jam kelia nerimą, liūdina, piktina ar gąsdina.
 
Kai vaikas rėkia ir verkia, galite paprašyti jo ramiai paaiškinti situaciją, nes taip jums sunku suprasti, ką jis sako. Galite pasakyti: „Pirmiausia pasistenk nusiraminti, o tada papasakok, kas atsitiko.“ Vaikai nori pasidalyti savo įspūdžiais, tačiau ne visada žino, kaip tai tinkamai daryti.
 
Pastebėkite situacijas, kurios jį labiausiai jaudina ir sukelia daugiausiai neadekvačių reakcijų. Galbūt toks jautrumas susijęs su konkrečia gyvenimo sritimi. Apsvarstykite, ar Jūsų sūnui netrūksta dėmesio, draugų, paskatinimų ar galbūt dar kažko, dėl ko jis daug nerimauja. Tokiu atveju pasistenkite jam padėti. Jei matote, kad vaikas nuolat išgyvena pernelyg daug nemalonių emocijų, nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje