Emokykla.lt
D.U.K.
2012 12 12 Penkerių metų vaikas auga daugiakalbėje aplinkoje ir pradėjo stipriai mikčioti. Ką daryti?
Jums rašo mama iš Airijos. Mano sūnus, kuriam dabar yra 5 metai, pradėjo mikčioti. Mūsų šeima yra mišri – lietuvės ir lenko. Aš su sūnum kalbu lietuviškai, vyras – lenkiškai. Mes su vyru tarpusavyje bendraujame rusų kalba. Sūnus lanko darželi, kur kalbama angliškai. Mes ilgai manėme, kad vaikas renkasi žodžius spręsdamas, kokia kalba pasakyti sakinį. Iš pradžių jis ilgai tardavo visą žodį prieš sakydamas kitą, o po kiek laiko pradėjo ilgai tarti pirmą skiemenį. Vienu momentu tapo sunku suprasti, ką jis nori pasakyti. Lietuviškai kalbančių specialistų Dubline nėra. Mes kreipėmės į  logopedę lenkę, kuri mus pamokė daryti liežuvio ir kvėpavimo pratimus. Buvom ir pas psichologę lenkę. Ji mano, kad tai – psichologinė problema. Kreipėmės ir į neurologą lenką, jis teigė, kad nemato nieko blogo, bet patarė ištirti vaiką kompiuterinės  tomografijos tyrimu. Kadangi vaikas yra judrus, išrašė raminamųjų vaistų, kurie yra cheminiai. Aš nenorėčiau vaikui duoti tokių vaistų... Šiuo metu vaistų neduodu, vaikas  geria tik melisų arbatą, taip pat atlieka kvėpavimo ir liežuvio pratimus. Namuose bandome kalbėti lėčiau ir ramiau. Kadangi vaikas labai judrus, tai mažai reaguoja į tokį mūsų bendravimą. Mes esame labai sunerimę. Ką daryti?
 
2012 12 12 
 
Atsako soc. m. dr. Vilma Makauskienė, logopedė  ekspertė ir psichologė
 
Pirmiausia noriu pasakyti, kad puikiai suprantu Jūsų susirūpinimą ir nerimą dėl sūnelio kalbos. Dauguma tėvelių, kaip ir Jūs, ne visada gali atpažinti pirmuosius mikčiojimo požymius. Jei namuose ir mokykloje bendraujama keliomis kalbomis, pirmieji mikčiojimo požymiai yra labai panašūs į dvejojimą „ieškant“  žodžių savo mintims išreikšti. Taip pat dauguma specialistų (logopedų, psichologų) ir gydytojų (neurologų, pediatrų) neturi pakankamai žinių apie vaikų ir / ar suaugusiųjų mikčiojimą ir ne visada gali pateikti išsamių ir tikslių rekomendacijų.
 
Mikčiojimo terapijai šiandien mokslininkai, nepaisant daugelio jų pastangų, dar nėra sukūrę medikamentų, kurie padėtų visiems sėkmingai įveikti mikčiojimo problemą. Neurologai, atlikę įprastinį vaiko raidos įvertinimą (ypač jei vaikas judrus ar jautrus) skiria homeopatinius arba įprastinius cheminius preparatus jautrumui arba judrumui mažinti.
 
Kai kuriems vaikučiams, be logopedinės pagalbos, skiriami homeopatiniai preparatai (dažniausiai į jų sudėtį įeina valerijonai, melisos ar kitos raminamąjį poveikį turinčios vaistažolės), padeda atsipalaiduoti, ramiau jaustis ir sėkmingiau pritaikyti mokomus sklandaus kalbėjimo įgūdžius. Jūs minėjote, kad neurologas Jūsų sūneliui skyrė receptinių, raminamųjų vaistų. Kadangi aš esu logopedė ir psichologė, o ne medicinos daktarė – paskyrimo komentuoti negaliu (tai nėra mano kompetencija), tačiau visi cheminiai vaistai turi tam tikrą šalutinį poveikį, prie jų priprantama, todėl suprantu, kad jų savo berniukui nenorite duoti.
 
Apie pagalbą mikčiojantiems vaikams Lietuvoje Jūs galite rasti informacijos Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centro portale www.ikimokyklinis.lt . Esu parengusi dvi publikacijas, tad gal jas skaitydama rasite kai kuriuos atsakymus į Jums kylančius klausimus:
 
Be jokios abejonės, nepabendravusi su Jūsų sūneliu ir Jumis, negaliu pateikti išsamių rekomendacijų dėl tolesnės logopedinės ar kompleksinės pagalbos, kuri galėtų padėti. Nemažai informacijos apie šiuolaikinius mikčiojimo įveikos būdus, taikomus įvairiose pasaulio šalyse, Jūs galite rasti Amerikos mikčiojimo fondo (Stuttering Foundation of America) puslapyje www.stutteringhelp.org . Ši organizacija vienija mokslininkus ir praktikus logopedus, kurie aktyviai domisi mikčiojimo problema.
 
Galite pamėginti el. paštu kreiptis į Airijos logopedų asociaciją ir paprašyti, kad rekomenduotų logopedą, kuris specializuojasi mikčiojimo srityje, Dubline, kuo arčiau Jūsų namų. Problemų gali kilti dėl susikalbėjimo, nes Jūsų vaikučio gimtosios kalbos yra lietuvių ir lenkų, o Airijos logopedė tikriausiai šių kalbų nemoka. Planuojant  logopedinę pagalbą kontaktas su vaiku yra labai svarbus, tad jei jo anglų kalbos žinios yra nepakankamos, kad galėtų laisvai bendrauti su logopede iš Dublino, gali prireikti Jūsų, kaip vertėjos, pagalbos.
 
Šiuo metu pačios populiariausios mažų vaikų mikčiojimo įveikos programos Europoje ir kitose pasaulio šalyse yra Tėvų vaiko interakcijos metodas (Parent Child Interaction), kuris sukurtas M. Palin pagalbos mikčiojantiems vaikams centre dirbančių specialistų ir Netiesioginė sklandaus kalbėjimo Lidcombe programa (kurią parengė Australijos specialistai). Deja, nemačiusi Jūsų sūnaus ir nežinodama tiksliai jo užsikirtimų, negaliu tiksliau rekomenduoti  galimos logopedinės pagalbos metodų.
 
Paprasti patarimai, kuriuos galite taikyti namuose, būtų šie:
 • neskatinti vaiko daug kalbėti ar pasakoti;
 • stengtis užduoti jam kuo mažiau atvirojo tipo klausimų (pavyzdžiui, papasakok, ką veikei darželyje / mokykloje);
 • ramiai išklausyti, ką jis nori pasakyti;
 • Jums ir vyrui reikėtų lėtu tempu pakartoti žodžius, kuriuos jis ištarė mikčiodamas (pavyzdžiui, „Mamyte, pa-pa-pa-paduok mašiną“, Jūs sakote: „Paduoti (labai lėtai) mašiną? Gerai, tuoj paduosiu“).
Sėkmės!


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje