Emokykla.lt
D.U.K.
2012 11 23 Ketverių metų dukra niekaip nepripranta darželyje. Ką daryti?
Auginu 4 metų dukrą. Nusprendžiau ją leisti į darželį. Prieš tai be galo daug su dukra kalbėjomės apie tai, ką darželyje vaikai veikia. Eilės laukėme nuo rugsėjo iki lapkričio, o dukra vos ne kasdien manęs klausinėjo, kada jau ji eis pas vaikus. Pirmą dieną, nors vaikų buvo vos du, bet dukra vis tiek labai džiaugėsi, kad jau atėjo į darželį. Pabuvo apie 2 val. be jokių ašarų, viskas klostėsi kuo puikiausiai. Antrą dieną vėl su vaiku be ašarų išsiskyrėme. Tą dieną buvo tik 2 berniukai, juos mama prieš pietus pasiėmė namo, mano dukra liko viena. Pavalgius pietus, auklėtoja dukrai liepė eiti miegoti, ši pradėjo verkti, kodėl ji viena, kodėl kiti vaikučiai neina miegoti, kodėl vaikučius mama paėmė, o jos – ne. Dukra prašė auklėtojos, kad man skambintų ir prašytų, kad atvažiuočiau; jai auklėtoja atsakė, jog mama negali atvažiuoti, nes mašina sugedo. Verkiantį vaiką pralaikė 2 valandas, tada jau man paskambino, kad atvažiuočiau. Kai atvažiavau, dukra jau miegojo, man pasakė, kad ką tik užmigo. Prabudusi ir pamačiusi mane, ji pradėjo verkti, stipriai apkabino. Išvykome namo. Trečią dieną darželyje vaikas baisiai verkė ir prašė, kad nepalikčiau jos. Vis klausė, ar atvažiuosiu jos. Pabuvau su ja; kai mane mato – žaidžia, kai nemato – iškart verkia. Ir taip dar tris dienas. Dukra man sako, kad bijo auklėtojos, sako, kad ji barė ją (nemanau, kad meluotų vaikas). Paprašiau direktorės, kad perkeltų mano dukrą į kitą grupę, tačiau situacija nė kiek nepagerėjo ir dukrai būnant kitoje grupėje. Ką man daryti? Nenoriu nei vaiko traumuoti, nei klykiančią palikti, o kasdien aš negaliu su ja būti darželyje.
 
2012 11 23 
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Suprantama, kad pirmos dienos darželyje kelia daug įvairių emocijų ir Jums, ir Jūsų dukrai. Sunku spręsti, ar mergaitė labai jautriai reaguoja į aplinkos pokyčius ir darželyje nustatomas taisykles, ar auklėtojos netinkamai bando ją nuraminti.
 
Kai pati būnate darželyje, galbūt galite pastebėti, kaip auklėtojos bendrauja su kitais vaikais. Ar jos linkusios kelti balsą ar nepaisyti vaikų jausmų? Jei pastebite tam tikrus elgesio modelius, kurie Jums yra nepriimtini, galite pasikalbėti su darželio darbuotojomis, išsakyti savo nuomonę ir įspėti, kaip Jums atrodo, kad vertėtų reaguoti tam tikrose situacijose, pavyzdžiui, kai Jūsų dukra verkia ir prašo skambinti Jums, kad atvažiuotumėte.
 
Kita vertus, darželio lankymas vaikui yra puiki galimybė mokytis priimti aplinkos reikalavimus, paklusti išorinėms taisyklėms ir po truputį atsiskirti nuo mamos, tapti savarankiškesniam. Svarbu, kad tėveliai padėtų vaikui tai padaryti. Tai, kad mergaitė verkia ir reikalauja Jūsų, kad būtumėte šalia, rodo, jog ji nerimauja dėl judviejų išsiskyrimo, bijo atsiskirti.
 
Šis jausmas nebūtinai susijęs su darželiu – pastebėkite, kokiose situacijose ji elgiasi panašiai. Kai reaguojate ir paklūstate dukros reikalavimui pasilikti grupėje, ji žino, kad verkimas yra tinkamas būdas pasiekti savo tikslus, taigi ir toliau jį naudoja. Galbūt galėtumėte išbandyti kitus mergaitės nuraminimo metodus – pasiūlykite atsinešti mėgstamiausią žaislą, palikite savo nuotrauką, kalbėkitės ir aiškiai pasakykite, kada numatote grįžti.
 
Daugiau patarimų, kaip padėti vaikams pirmomis dienomis darželyje, galite perskaityti čia:
 
Daugumai vaikų būna sunku pasilikti nepažįstamoje aplinkoje vieniems pirmus kartus, kiti pirmomis dienomis reaguoja ramiai, o tik vėliau supranta, kad taip dabar bus nuolat ir išsigąsta. Tačiau įsitikinę, kad tėvai išeina ir sugrįžta sutartu laiku, jie apsipranta, nustoja verkti ir reikalauti, kad tėvai pasiliktų.
 
Kartais gali atsitikti taip, kad darželyje Jūsų dukra susidurs su netikėtomis sudėtingomis situacijomis, tačiau ji gali pradėti mokytis spręsti jas pati ir Jums nereikėtų kaskart skubėti jos gelbėti. Tik, žinoma, svarbu žinoti, ką vaikas patiria darželyje, kalbėtis su auklėtojomis apie tai ir jomis pasitikėti.
 
Linkiu kantrybės ir sėkmės.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje