Emokykla.lt
D.U.K.
2012 11 23 Ar dera bausti vaiką visų akivaizdoje pastatant į kampą? Kaip derėtų bausti?
Mano sūnus lanko priešmokyklinę klasę mokykloje. Į pailgintos darbo dienos grupę po pamokų ateina ir vyresnių vaikų. Pavyzdžiui, ketvirtokė mergaitė mano mažajam įspyrė į ranką ir kurį laiką vaikas turėjo didelę mėlynę. Man užteko jos atsiprašymo. Šiandien mano vaiką pastūmė jo bendraamžis ir maniškis sureagavęs trenkė jam per veidą (aš tikrai jo nepateisinu, taip nedera elgtis ir sudrausminau jį, liepiau atsiprašyti).Tačiau kai grįžome namo, jis pasakė, kad auklėtoja jį pastatė į kampą visų vaikų akivaizdoje. Ar ji turi tokią teisę?
 
2012 11 23 
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Situacijose, kai vaikai įsiaudrina ar susimuša, gali būti taikomas pertraukėlės metodas, kai vaikas yra atskiriamas nuo veiklos ir jo prašoma pasėdėti ir nusiraminti. Liepiant vaikui stovėti kampe gali būti siekiama panašių tikslų, tačiau svarbu, kad vaikas to nepriimtų kaip pažeminimo ar izoliacijos. Būdamas vienas, nematydamas aplinkos, vaikas neturi galimybės išmokti tinkamai bendrauti ir elgtis.
 
Jei tokiu elgesiu auklėtoja siekė ne tik atitraukti berniuką nuo konfliktinės situacijos, bet ir pažeminti kitų akivaizdoje, tai to daryti ji neturi teisės, tai gali būti vertinama kaip psichologinis smurtas. Žeminamas vaikas tik mokysis nepasitikėti suaugusiaisiais ir nuvertinti save. Pažeminimas neskatina tinkamo elgesio, o dažniausiai atvirkščiai – gali sukelti tik dar daugiau pykčio, taip pat skatinti bendraamžių patyčias.
 
Apie viską labai svarbu kalbėtis. Gali būti, kad auklėtoja nežino, kaip kitaip suvaldyti vaikų elgesį, kaip kitaip vaikui pasakyti, kad jis elgiasi netinkamai. Pasikalbėkite su auklėtoja ir išsiaiškinkite, kodėl ji taiko tokius, o ne kitokius, metodus. Galite pasidalyti su ja, kaip Jums atrodo būtų tinkama elgtis tokioje situacijoje.
 
 
Pastaba: Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-1268 yra patvirtintos „Rekomendacijos dėl poveikio priemonių taikymo netinkamai besielgiantiems mokiniams“, kurios nustato galimas taikyti poveikio priemones netinkamai besielgiantiems mokiniams, taip pat pagrindines šių priemonių taikymo mokykloje sąlygas. Kadangi veiksmas vyksta mokykloje (darželis Švietimo įstatyme taip pat vadinamas Mokykla), manau, pedagogė ir tėvai turėjo būti supažindinti poveikio taikymo priemonėmis netinkamai besielgiantiems vaikams. 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje