Emokykla.lt
D.U.K.
2012 11 19 Mano dukrai 2 m. ir 9 mėn. Namuose šnekame rusiškai ir lankome rusų darželį. Logopedė kalba su vaiku tik lietuviškai. Kaip ji gali įvertinti mano dukrą?
Mano dukrai 2 m. ir 9 mėn. Pradėjome lankyti vaikų dienos centrą dėl nervingumo. Mums paskyrė logopedo pratybas ir kitų gydytojų konsultacijas. Namuose šnekame rusiškai ir lankome rusų darželį. Logopedė kalba su vaiku tik lietuviškai. Kaip ji gali įvertinti mano dukrą? Dukrytė visiškai nesupranta lietuviškai. O gydytoja atsisako kalbėti rusiškai. Ar tai teisėta? Pasak gydytojos, mano vaikas nieko nemoka ir nežino.
 
2012 11 19 
 
Atsako logopedė ekspertė Vilma Makauskienė
 
Puikiai suprantu Jūsų susirūpinimą dėl susiklosčiusios situacijos. Natūralu, kad Jūsų dukrytė namuose ir darželyje kalbėdama rusų kalba negali  pratybose atskleisti savo žinių, jei paskirta logopedė nemoka jos gimtosios kalbos ar moka nepakankamai, kad galėtų laisvai su mergaite bendrauti. Galbūt logopedė siekia lavinti mergaitės lietuvių kalbos žinias ir todėl bando su ja kalbėti lietuviškai?
 
Logopedinių pratybų pradžioje svarbu sukurti saugią ir draugišką aplinką, kad vaikas girdėtų jam įprastą – „mamos kalbą“, gerai suprastų, apie ką kalba suaugusieji. Kadangi Jūs į vaikų dienos centrą kreipėtės dėl mergaitės jautrumo (ar nervingumo), Jūsų dukra nemokėdama lietuvių kalbos ir nesuprasdama, ką jai sako logopedė, gali jaustis dar labiau sutrikusi, susijaudinusi ar nerimastinga.
 
Ikimokyklinio amžiaus vaikams neretai kalbos raida vėluoja, pasitaiko garsų tarimo ir kt. sutrikimų, tad šiuo atveju svarbu, kad specialistas (logopedas) galėtų tiksliai įvertinti mergaitės žodyno apimtį, gramatinės kalbos struktūros formavimąsi, užmegzti ir palaikyti pokalbį skatintų mergaitės norą bendrauti. Siekiant nustatyti, ar Jūsų dukrytės kalbos raida atitinka amžiaus normas, būtina įvertinti jos pirmosios kalbos (šiuo atveju – rusų) raidos ypatumus.
 
Spręsti iškilusią problemą galima įvairiais būdais. Pirmiausiai norėčiau Jums patarti sužinoti, ar paskirta logopedė moka rusų kalbą, ir jei jos kalbos žinios pakankamos, kad galėtų su mergaite bendrauti, išsiaiškinti, kodėl su ja bendrauja tik lietuviškai. Jei su mergaite dirbanti logopedė rusų kalbos nemoka, kalbos įvertinimą turėtų atlikti (ir tęsti darbą, kol jūsų dukra išmoks suprasti lietuvių kalbą ir ja kalbėti) kitas logopedas.
 
Panašių sunkumų kyla daugeliui vaikų, kurie auga dvikalbėje aplinkoje (pvz., namuose bendrauja viena kalba, o ugdymo įstaigoje – kita). Kai kuriuose ugdymo centruose užsienio šalyse, jei vaiko gimtąją kalbą mokantį logopedą surasti yra sudėtinga, su vaiku ir tėvais bendraujama padedant vertėjui.
 
Manau, kad Jūsų atveju pašalinis asmuo (vertėjas) trikdytų logopedės ir mergaitės darbą, bus lengviau draugiškai susitarti, kad šiuo metu, kol sprendžiami emociniai ar psichologiniai mergaitės sunkumai, logopedas atsižvelgtų į jos situaciją.
 
Daugiau informacijos apie dvikalbių vaikų ugdymą galite rasti čia:
 1. Ramutė Skripkienė. Dvikalbis ugdymas Lietuvoje: prielaidos, siekiai ir galimybės. Prieiga per internetą: www.pedagogika.lt/puslapis/bps/rsdvik1.doc


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje