Emokykla.lt
D.U.K.
2012-11-15 Kaip atpratinti nuo sauskelnių 2,5 metų vaiką?
Kaip padėti vaikui, kad jam nereikėtų miegant dėvėti sauskelnių? Kaip atpratinti nuo sauskelnių 2,5 metų vaiką? 
 
2012-11-15
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Paprastai vaikai tik pradeda mokytis atlikti gamtinius reikalus sėdėdami ant puoduko būdami 1,5–3 metų, taigi tikėtis, kad miego metu jau visai nebereikės sauskelnių, gali būti ankstoka. Labai svarbu pastebėti tinkamą laiką mokyti vaiką naudotis puoduku – neversti jo to daryti per anksti, kol jis dar nėra pasiruošęs. Dažniausiai ateina tam tikras laikas, kai vaikai patys nori to mokytis, smalsauja ir noriai bando. Jei skubinsite vaiką ne pagal individualią jo raidą, mažyliui kils daug nerimo ir gali būti tik sunkiau.
 
Atpratinti nuo sauskelnių pradėkite dienos metu. Kai vaikas mokės naudotis puoduku dienos metu, tada jau galite mokyti atsikelti naktį. Su sauskelnėmis vaikai gali miegoti iki 4 ar net 5 metų, priklausomai nuo individualios jų raidos. Tai, kada jūsų vaikui nebereikės sauskelnių, yra nesusiję su fiziniais ir intelektiniais jo gebėjimais ateityje, taigi tikrai neverta lenktyniauti ar lygintis su kitais panašaus amžiaus vaikais.
 
Vaikas jau pasiruošęs miegojimui be sauskelnių, jei ryte pakankamai dažnai jo sauskelnės būna sausos arba matote, kad vaikas apsišlapino tik prieš atsibusdamas (sauskelnės dar šiltos).
 
Pratinkite vaiką visada atlikti gamtinius reikalus prieš pietų ar nakties miegą ir iš karto, kai jis atsibunda. Tačiau neverskite to daryti. Kai ateis laikas, jis pats išmoks kontroliuoti savo fiziologinius poreikius. Galite patiesti po paklode specialų drėgmės nepraleidžiantį paklotuką, o vaiką migdyti su „atprastukėmis“. Šitaip jis jaus nemalonų jausmą apsišlapinęs ir natūraliai mokysis jo išvengti.
 
Jau vėliau, jei vaikas pats neprabunda nuo nemalonaus jausmo, galite jį pažadinti po kelių valandų miego ir pasodinti ant puoduko. Kad vaikas pats atsikeltų ir nueitų iki puoduko, pasirūpinkite, kad jo neišgąsdintų tamsa. Galite palikti švieselę ar kaip nors pažymėti kelią iki puoduko. Taip pat užtikrinkite, kad vaikas mokės pats nusirengti pižamą. Taip pat galite mokyti mažylį pasikviesti jus į pagalbą.
 
Jei vaikas naktį atsibunda be priežasties, paskatinkite jį tuo metu nueiti į tualetą.
 
Jokiu būdu nedarykite vaikui spaudimo, nebarkite, negėdinkite ir nebauskite jo, jei lovoje apsišlapina. Tai tik pavėlins išmokimą pasišlapinti į puoduką. Žinokite, kad jis tikrai nori išmokti ir bijo jus nuvilti, todėl stenkitės daugiau girti ir džiaugtis pastangomis bei pasiekimais.
 
Jei vaikas išgyvena nerimą ar kitus intensyvius jausmus dėl kitų pokyčių gyvenime: kraustymosi, brolio ar sesers gimimo, tėvų skyrybų ar pan., tai miegojimas be sauskelnių gali dar labiau apsunkti. Tuo atveju atidėkite kuriam laikui šį mokymąsi ir padėkite vaikui išgyventi sudėtingas situacijas, nekelkite papildomos įtampos.
 
Daugiau informacijos apie vaikų mokymąsi naudotis puoduku galite rasti čia: http://www.ikimokyklinis.lt/index.php/duk/2433?item=9906.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje