Emokykla.lt
D.U.K.
2012-10-19 Ar gali aplinkos pakeitimas neigiamai paveikti vaiką? Kaip parengti vaiką šiam pokyčiui?
Mano sūneliui 5 metai. Sūnus ilgą laiką (daugiau kaip 3 metus) lankė vieną darželį. Tačiau pakeitus gyvenamąją vietą norėčiau leisti sūnų į kitą, artimesnį darželį. Į mano klausimą „Ar nori į naują darželį“, vaikas atsakė, kad nori. Ar gali šis aplinkos keitimas neigiamai paveikti vaiką? Kaip parengti vaiką šiam pokyčiui? Ką daryti, kad vaikas adaptuotųsi kuo lengviau?
 
2012-10-19
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Atrodo, kad esate labai rūpestinga mama ir stengiatės suteikti savo vaiką palaikyti ir suteikti tinkamą aplinką. Manau, jau vien dėl to, kad  esate pasiruošusi jam padėti, Jūsų sūnui bus lengviau prisitaikyti prie pasikeitimų.
 
Daugumai vaikų pokyčiai gyvenime sukelia įtampą, taigi Jūsų vaikui sudėtinga situacija yra ne tik darželio pakeitimas, bet ir nauja gyvenamoji vieta. Tačiau pernelyg nerimauti nereikėtų. Jei šalia yra artimieji, kurie yra pasirengę pasikalbėti su vaiku apie jam kylančius sunkumus ir atrasti būdų padėti, jis greitai prisitaikys prie naujos aplinkos.
 
Šie pokyčiai gali sukelti laikinų sunkumų – sukelti nerimą, nesaugumą, sutrikimą, kurie neturėtų užsitęsti. Kartais mažiems vaikams toks aplinkos pakeitimas gali apsunkinti normalų raidos procesą – atsiskyrimą nuo tėvų. Tai gali reikštis padidėjusiu vaiko prieraišumu prie suaugusių artimųjų, elgesiu, neatitinkančiu vaiko amžiaus, padidėjusia priklausomybe nuo suaugusiųjų. Tai normalu ir galite leisti vaikui tokiam pabūti. Greitai jis vėl pradės atsiskirti nuo tėvų.
 
Norėdami padėti vaikui lengviau adaptuotis:
 • Paaiškinkite jam, kodėl vyksta šie pokyčiai ir kas jo laukia: kokį darželį ir kodėl jis dabar lankys, kuo šis darželis kitoks, kokia ten bus auklėtoja, kokie užsiėmimai. Ką gero ir įdomaus gali ten atrasti.
 • Pratinkitės po truputį: jei turite galimybę, pirmomis dienomis galite vaiką palikti vieną darželyje ne visą dieną, o kelias valandas. Po truputį ilginkite laiką. Paklauskite vaiko, kaip jam sekėsi, ką naujo sužinojo, su kuo susidraugavo, kas buvo įdomu, kas sunku, baisu, kas linksma.
 • Jei yra galimybė, susitikite su vaiko grupės draugų šeimomis ne darželio aplinkoje. Taip vaikas susidraugaus su naujais vaikais ir darželyje jausis geriau.
 • Jei vaikas turėjo ankstesniame darželyje gerų draugų, sudarykite sąlygas jam su jais susitikti, kartu pažaisti.
 • Leiskite vaikui į darželį nusinešti daiktų, kurie jam primena namus ir suteikia saugumo, pavyzdžiui, mylimą žaislą, pagalvėlę ar pan.
 • Stenkitės išlaikyti tokį patį gyvenimo ritmą ir struktūrą kaip anksčiau. Kuo mažiau pokyčių, tuo vaikui lengviau prisitaikyti.
Taip pat stenkitės pernelyg nesureikšminti šio įvykio, kad vaikui neatrodytų, jog naujas darželis yra kažkas tokio, dėl ko jam vertėtų nerimauti ar bijoti. Patys stenkitės jaustis kuo ramiau, ir vaikas tai pajus. Jis pasitikės jumis ir priims tai kaip normalų gyvenimo pokytį.
 
Galite pasinaudoti ir kitais patarimais, pradedant vaikui lankyti darželį. Juos rasite čia:
 
Iš to, ką rašote, atrodo, kad Jūsų sūnus nusiteikęs pozityviai. Palaikykite šią nuostatą ir, manau, drąsiai keliaukite į naują darželį. Iš šios patirties Jūsų sūnus gali įgyti naujų įgūdžių, pavyzdžiui, prisitaikyti prie sudėtingų situacijų, streso įveikos, bendravimo, taip pat labiau pasitikėti savimi.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje