Emokykla.lt
D.U.K.
2012-09-20 Mano sūnui 3 metukai, jis nemoka ir nenori bendrauti su kitais vaikais. Darželyje palikti be klyksmo neįmanoma. Ką daryti?
Mano sūnui 3 metukai, jis nemoka ir nenori bendrauti su kitais vaikais, bendrauja ir žaidžia tik su savo 7 metų sesute. Dabar pradėjo lankyti darželį. Palikti be klyksmo neįmanoma: rėkia, griūva ant grindų, kas papuola po ranka, viską mėto. Jeigu kas nors nori paimti jį ant rankų, griebia už veido, už plaukų. Namuose taip pat retkarčiais tokių pykčio priepuolių kildavo, tačiau jie buvo reti.
 
2012-09-20
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Perskaičius Jūsų aprašytą situaciją, atrodo, kad problemų kyla dėl berniuko nenoro ar nesugebėjimo bendrauti su kitais. Panašios reakcijos dažnai kyla vaikams, kai jie ko nors labai bijo. Pirmiausia paskatinčiau Jus apgalvoti, dėl kokių priežasčių šis nenoras (o galbūt baimė) gali kilti.
 
Gali būti, kad vaikas tiesiog dar neturi tinkamų socialinių įgūdžių – nežino, kaip susipažinti, prisistatyti, žaisti kartu ir dalytis žaislais, todėl jam neramu, kas bus tokiose sunkiai numatomose situacijose. Tokiu atveju vertėtų berniuką po truputį skatinti bendrauti. Labai gerai tai, kad jis jau turi vieną žaidimų draugę – savo seserį, iš jos jis gali daug išmokti. Į svečius pasikvieskite panašaus amžiaus vaikų – kaimynų, pusbrolių ar vaikų iš darželio grupės, kad berniukas galėtų jam saugioje aplinkoje su jais susipažinti ir mokytis bendrauti.
 
Vėliau galite eiti kartu su sūnumi į kiemą ir skatinti jį žaisti žaidimų aikštelėje. Jam sunerimus, būkite šalia ir paguoskite. Jei vaikas norės atsitraukti, leiskite jam tai padaryti ir neverskite žaisti su kitais vaikais, kad tai jam nesukeltų dar daugiau įtampos.
 
Kita galima priežastis – traumuojanti patirtis bendraujant su nepažįstamaisiais. Pabandykite prisiminti, ar vaikas buvo kada nors labai išgąsdintas, ar turėjo kitokios nemalonios patirties, kuri galėjo paskatinti tokias reakcijas ir baimę bendrauti. Svarbu pasikalbėti apie tai su vaiku, kartu žaisti žaidimus, kur jis galėtų išreikšti savo nerimą, baimę ar pyktį. Taip pat bendraudami su kitais žmonėmis, parodykite vaikui, kad jais galima pasitikėti. Pasakykite tai žodžiais ir parodykite: patys juos apkabinkite, nevenkite fizinio kontakto (jei tai artimi žmonės).
 
Kai berniukas elgiasi agresyviai ir jam kyla pykčio protrūkiai, stenkitės išlikti kuo ramesni, laikykitės savo žodžio, nepulkite vaikui pataikauti. Stenkitės jį nuraminti ramiai ir švelniai, tačiau išlikite griežti.
Labai svarbu, kad vaikui suteiktumėte saugumo jausmą. Išeidami nuolat akcentuokite, kad grįšite, niekada negrasinkite, kad paliksite vaiką.
 
Būkite šalia, kai jam baisu, pikta ar neramu, kad berniukas žinotų, kad Jūs būsite šalia, jog gali į Jus kreiptis pagalbos, kai jos reikės. Kita vertus, leiskite jam savarankiškai tyrinėti aplinką ir pernelyg nekontroliuokite jo elgesio.
 
Kadangi neturiu išsamesnės informacijos apie berniuko raidą, negaliu patarti konkrečių priemonių siekiant išspręsti kylančias problemas. Rekomenduoju kreiptis į psichologą, kuris galės Jums padėti rasti ne tik problemų priežastis, bet ir sprendimo būdus.
 
Daugiau apie sunkumus paliekant vaiką darželyje ir kaip juos įveikti galite pasiskaityti čia:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje