Emokykla.lt
D.U.K.
2012-09-13 Ketverių metų vaiko elgesys neprognozuojamas.Veiklos metu trukdo visiems vaikams. Nereaguoja į auklėtojos pastabas. Kaip padėti vaikui, jei tėvai nesikreipia pagalbos?
4 metų vaiko elgesys neprognozuojamas: valgydamas mėto puoduką su gėrimu, lėkštę su sriuba. Veiklos metu trukdo visiems vaikams: kandžioja, muša, plėšo žaislus. Grupės vaikams einant miegoti, pašoka iš lovos ir rėkia, išvestas į grupę – šaukia grupėje. Nereaguoja į auklėtojos pastabas. Kaip padėti vaikui, jei tėvai nesikreipia pagalbos? Kiti grupės vaikai jaučiasi nesaugūs.
 
2012-09-13
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Jūsų aprašyta situacija tikrai sudėtinga. Sunku padėti vaikui, jei tėvai nebendradarbiauja ir nesikreipia pagalbos. Vaikai dažniausiai tokiu savo elgesiu „praneša“ apie dideles pykčio, baimės ar nerimo problemas. Apgalvokite, kas gali jam sukelti tokius jausmus darželio aplinkoje? Ar šiuos jausmus jis „atsineša“ iš namų? Pabandykite pastebėti, kokiose situacijose vaiko elgesys įtemptesnis, o kokiose ramesnis.
 
Tokiam vaikui labai svarbu nustatyti ribas, ir tai būtina daryti nesmurtiniais būdais. Turite labai aiškiai jam pasakyti, kad negalima skriausti kitų vaikų ir laužyti, gadinti daiktų. Kai vaikas neklauso, turi priimti savo elgesio pasekmes – sutaisyti sulaužytus žaislus, nedalyvauti bendrose veiklose (stebėti iš šalies) ar kurį laiką pabūti atskirai nuo kitų grupės vaikų, kad nusiramintų.
 
 
Labai svarbu daug kalbėtis su tėvais. Kiekvieną dieną, kai tėvai pasiima vaiką iš darželio, papasakokite jiems grįžtamąjį ryšį apie vaiko elgesį ir savijautą. Aptarkite ne tik netinkamą vaiko elgesį, bet ir  momentus, kai jis buvo ramus, jam sekėsi bendrauti su bendraamžiais. Stenkitės tėvų nekaltinti, bet išreikškite susirūpinimą. Pasakykite, kad norite padėti jam geriau jaustis darželyje; paklauskite, gal tėvai žino būdų, kurie tokiose situacijose padeda. Nuolat kalbantis apie problemas, galbūt ir tėvai atkreips dėmesį. Taip pat su tėveliais aptarkite pasekmes: kas bus, jei toks elgesys nesikeis? Kokią žalą jie turi atlyginti? Kaip jaučiasi kiti vaikai ir jų tėvai?
 
Jei vaiko problemų priežastys nėra susijusios su darželio aplinka, ko gero, bus labai sunku jam padėti. Jo jausmų Jūs pakeisti negalite, bet galbūt galite padėti vaikui išmokti juos suvaldyti ir tinkamai išreikšti. Bandykite kalbėtis su vaiku. Tai, ką jis nori išreikšti savo elgesiu, mokykite išreikšti žodžiais, piešiniais, žaidimu. Taip pat galite padėti vaikui, kurdami jam saugią ir ramią aplinką grupėje. Sukurkite aiškias ir pastovias taisykles, paskatinimų ir pasekmių sistemą, paskirkite nusiraminimo vietą.
 
Linkiu Jums kantrybės ir sėkmės.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje