Emokykla.lt
D.U.K.
2012-09-13 Anūkas labai prisirišęs prie manęs. Patarkite, ką daryti?
Anūkas labai prisirišęs prie manęs. Nuolat prašo. kad pasiimčiau į darbą, į namus. Bijau net važiuoti pas juos. Pradėjo eiti į darželį po atostogų. Mama įsidarbino toje pačioje grupėje. Vakar, pirmą dieną darželyje, - nepaleido mamos nė minutei, nesitraukė nuo jos, verkė, buvo kaprizingas. Teko net namo išvežti. Kadangi  visi dirbame, tenka vaiką leisti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Patarkite, ką daryti?
 
2012-09-13
 
Atsako psichologė Eglė Kuraitė
 
Svarbiausia šioje situacijoje yra išsiaiškinti, kokios yra tokio elgesio priežastys, o tai supratus bandyti padėti vaikui. Visada nerimastingas, keistas ir neadekvatus elgesys nurodo tam tikras didesnes problemas, kurioms išspręsti vaikui reikalinga suaugusiojo arba / ir specialisto pagalba.
 
Perskaičius Jūsų klausimą, pirmiausia kyla klausimas: kokio amžiaus yra Jūsų anūkas. Vaikams iki 2–3 metų dažnai būna labai sunku atsitraukti nuo suaugusiųjų. Jie bijo likti nepažįstamoje aplinkoje, jaučiasi nesaugūs, nes viskas aplink jiems nauja ir netikėta. Taip pat bijo prarasti artimuosius, jiems gali atrodyti, kad išėję, jie niekada nebegrįš. Jei vaikas jaučiasi nesaugus, jis tikisi, kad artimiausi suaugusieji jį apsaugos.
 
Taigi, gali būti, kad Jūsų anūkas darželyje jaučiasi nesaugiai ir dėl to nesitraukia nuo mamos. Tokiu atveju reikėtų su juo kalbėtis apie tai, kas jam baisu. Skatinti vis ilgiau būti su kitais vaikais, susidraugauti bent su vienu bendraamžiu. Taip pat auklėtoja (geriau ne mama) galėtų pabandyti jį sudominti veiklomis, užsiėmimais, į kurias įsitraukęs vaikas užsimirštų, pasijustų ramiau.
 
Galima rasti jam saugią vietą grupėje, kurioje ramiai sėdėdamas jis galėtų stebėti, kas vyksta. Svarbu jo neversti atsitraukti nuo mamos, o ramiai, paaiškinant ieškoti alternatyvų. Kita priežastis, dėl ko berniukas taip jaučiasi grupėje, gali būti ta, kad jis nenori „dalytis“ savo mama su kitais vaikais.
 
Galbūt jis jaučia nerimą ir pavydą, kad mama bendrauja ir su kitais vaikais, jam baisu netekti jos ir jos dėmesio. Tokiu atveju, jei įmanoma, geriausia būtų  perkelti vaiką į kitą grupę, kur jis turėtų savo auklėtoją ir būtų tokioje pat pozicijoje kaip ir kiti vaikai.
 
Taip pat norėtųsi pasitikslinti, ar tai, kad vaikas labai prisirišęs prie Jūsų ir nori leisti laiką kartu, kelia problemų? Galbūt anūkui iš tiesų labai smagu ir gera su Jumis būti. Verta apsvarstyti, ar namuose jis gauna pakankamai dėmesio, ar randa įdomios veiklos. Jei atrodo, kad vaikas vengia būti namuose ir tarsi iš jų bėga, galbūt juose taip pat jaučiasi nesaugus. Apmąstykite, su kokiomis grėsmėmis jis gali susidurti.
 
Jei Jūsų anūkui yra mažiau nei 3–4 metai, būkite kantrūs, stenkitės padėti jam jaustis saugiau ir skatinkite po truputį vis daugiau atsitraukti nuo suaugusiųjų, daugiau laiko leisti su bendraamžiais. Jei vaikas vyresnis, susirūpinkite, ar nėra rimtesnių problemų šeimoje ar kitose aplinkose, kurios vaikui kelia daug nerimo. Kreipkitės į vaikų psichologą, ieškokite pagalbos kartu.
 
Rekomenduoju paskaityti:


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje