Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-09-21 Kaip išmokyti vaiką skirti dešinę ir kairę puses?
2012-09-21
 
Atsako Gražina Valeikaitė, Vilniaus SOS darželio ikimokyklinio ugdymo pedagogė ekspertė
 
Pradėti mokyti vaikus skirti dešinę ir kairę puses galima nuo ankstyviausio amžiaus, nors vaikams iki metų suvokti pačias žodžių sąvokas yra sudėtinga, neapčiuopiami dalykai jų mąstyme net neegzistuoja. Todėl pradėti reikėtų nuo pažinties su pačio mažylio kūnu, aiškinant, kuri iš rankų ir kojų yra kairė, o kuri dešinė. Galima įjungti ir kitas kūno dalis: akis, ausis ir kt. Paaiškinkite, ar visas kūno dalis galite suskirstyti į kairę ir dešinę.
 
Žinoma, mažylis ne iškarto tai įsimins, bet kartojat tai nuolat, pamažu pasieksite norimo rezultato. Kasdien vaikučiui priminkite apie tai, kad egzistuoja dvi kūno pusės.
 
Greičiausiai tai įsimenama žaidimo metu. Kiekvieną veiksmą galima paversti priminimu apie puses.
 
Pavyzdžiui, imant skaityti knygą, galite pasakyti, kad šiandien skaitysime knygelę, kuri guli kairėje ar dešinėje, kad dabar žiūrėsime į paveiksliuką, kuris yra dešinėje lapo pusėje ir pan. Įgarsinkite kiekvieną veiksmą kai veiką aprengiate rūbeliais.
 
Valgant taip pat pasakykite, kurioje rankoje vaikas laiko stalo įrankį. Išnaudokite kiekvieną situaciją naujos žinioms įtvirtinti. Ši taisyklė galioja ir kitiems dalykams įtvirtinti. Į pagalbą pasitelkite vaikiškas daineles ir eilėraštukus, kuriuose labai daug pasikartojimų.
 
Nenusiminkite, jei po visų jūsų kartojimų mažylis periodiškai supainios puses, negalės teisingai atsakyti kur kas padėta. Tai ne bėda, atsiminimo procesas vis tiek vyksta ir laikui bėgant viskas susitvarkys, tiesiog tai vyksta ne taip greitai, kaip norisi tėvams. Turėkite kantrybės.
 
Paprasti pratimai kiekvienai dienai
 
Paprašykite, kad mažylis pakeltų kairę ranką ir atliktų kelis veiksmus, tarkime, pasuktų ranką į šoną, nuleistų. Po to viską pakartokite su dešine rankyte.
 
Tegul vaikutis jums paprašius pašokinėja ant kairės, tada ant dešinės kojytės. Jei viskas pavyksta gerai, paprašykite, kad jis pašokinėtų abiem kojytėm į priekį ir atgal, kairėn ir dešinėn. Visus veiksmus kartokite 7-10 kartų.
 
Pažaiskite su nedideliu kamuoliuku. Meskite į vienas kitam kaitaliodami tai kairę, tai dešinė ranką.
 
Padarykite atpalaiduojančių pratimų: atsigulkite ant nugaros ir paeiliui kelkite į priekį tai kairę, tai dešinę ranką. Paskui tą patį atlikite su kojomis. Pradžioje vaikučiui galite parodyti, kur kuri pusė yra, kai pramoks, užteks tik žodžiu pasakyti. Šio pratimo tikslas ne tik orientacijos mokymasis, bet ir atidumo lavinimas, mokymasis įvykdyti tiksliai prašomas užduotis.
 
Labai svarbu užsiimant šiuo ir kitais pratimais komentuoti ką vaikas daro, kuri būtent ranka ar koja kažką atlieka.
 
Kai einate pasivaikščioti, šį laiką taip pat galite išnaudoti tinkamai. Eidami vienas kitam galite pasakoti ką kurioje pusėje matote. Nepamirškite vaikučio mokyti skirti ne tik puses, bet ir priekį nuo galo. O patiems mažiausiems kryptis reikėtų parodyti ir rankos gestais. Su vyresniais galite dar ir pasimokyti skaičiuoti kiek, pavyzdžiui, žmonių eina kaire kelio puse ir kiek automobilių važiuoja dešinėje.
 
Jei einate jau gerai pažįstamu taku, nepamirškite paprašyti mažylio, kad jis pasakytų, į kurią pusę dabar reikės pasukti, eiti tiesiai ir pan. Pabandykite kelis kartus apsirikti ir pasakyti, kad reikia sukti į dešinę, nors iš tikrųjų reikėtų eiti į kairę – tegul vaikutis jus pataiso.
 
Tiesiog pasitelkite fantaziją  ir darykite panašius pratimus, kur tik įmanoma. Ir nepamirškite, kad šiems dalykams išmokti reikės laiko. Vieniems vaikams tai sekasi greitai įsiminti ir pritaikyti, kitiems reikia žymiai daugiau laiko.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje