Emokykla.lt
D.U.K.
2012-03-26 Kaip padėti gendantiems mažylio dantukams?
Sūnui 1 metai 8 mėnesiai, o jis jau turi 10 ėduonies pažeistų dantukų. Vaikas valgo ir suaugusiesiems skirtą maistą, ir dar gauna pienuko. Stomatologas pasakė, kad tai „buteliuko ėduonis“. Daktarė rekomendavo atpratinti sūnų nuo maitinimo krūtimi. Mes tam dar nepasiruošę. Gal galite patarti, kaip padėti vaiko dantukams?
 
2012-03-26
 
Atsako sveikatos specialistė Jurgita Stankūnienė
 
Pirmiausia pasakyčiau, kad laikytis odontologo rekomendacijų reikėtų. Tačiau apie motinos pieno naudą daug kalba pediatrai, o apie ilgo žindymo naudą – onkologai, nes pieno rūgštis apsaugo nuo krūties vėžio. Tad šioje vietoje derėtų pasakyti, kad greičiausiai bėda yra ne pats pienas ar maitinimas, o maitinimo kultūra.
 
Ilgas žindymas ar maitinimas naktį iš buteliuko vaikui jau išdygus dantims gali jiems pakenkti – išsivysto vadinamasis „buteliuko ėduonis“. Tai ėduonies forma, pažeidžianti viršutinius kandžius tik jiems išdygus, o vėliau ir kitus dantis, kadangi vaikui miegant sumažėja seilėtekis, rijimas, dantukai mirksta piene ar kitame angliavandenių turinčiame skystyje. Tam, kad to būtų išvengta, reikia stengtis nemaitinti kūdikio naktį, taip pat gerai drėgna marle nuvalyti dantukus po maitinimo.
 
Jei vaikutis nėra pasirengęs atsisakyti žindymo, patarčiau to visiškai ir nedaryti. Pasistenkite atsisakyti naktinių maitinimų, ypač neplanuotų. Stenkitės griežtai laikytis naktinio maitinimo grafiko. Taip pat susitvarkykite su dienos maitinimu.
 
Viena iš dantų ėduonies atsiradimo priežasčių – rafinuotų angliavandenių vartojimas. Svarbu ne kiek jų gaunama per vieną kartą, o kaip dažnai per dieną jie vartojami. Dėl šios priežasties vaikus būtina įpratinti valgyti reguliariai (4–5 kartus per dieną) ir vengti užkandžiavimų, ypač saldumynais. Dažnai galima pamatyti vaikus, nuolat kramsnojančius bandeles, ledinukus ar ką kitą. Deja, dėl to rūgštys atakuoja jų dantukus visą dieną.
 
Biomechaninio ėduonies modelis: dantų apnašų mikroorganizmai + cukrus→ rūgštys→emalio demineralizacija→ėduonis.
 
Tėvams iš vaikų raciono patariama pašalinti gazuotus gėrimus, traškučius, riboti sulčių vartojimą (gerti 2–3 kartus per dieną), kadangi šis maistas žaloja dantukų audinį ir taip greičiau išsivysto ėduonis. Be to, vaikams svarbu įprasti gerti vandenį, valgyti kuo daugiau skaidulinio, rupaus maisto, nes taip vyksta savaiminis burnos apsivalymas, skatinamas normalus veido žandikaulių augimas. Jei vaikas nuolat valgo minkštą maistą, susidaro lipnios apnašos, kramtymo metu jos nenuvalomos, vystosi ėduonis.
 
Odontologai pataria nuo vienerių metų pratinti vaikus gerti iš puodelio.
 
Dantukų priežiūra
 
Tėvai turėtų valyti vaikams dantis išdygus pirmajam dantukui. Dantis reikia valyti po kiekvieno valgio. Pirmuosius dantukus patartina valyti drėgna marle. Galima įsigyti specialių servetėlių. Be to, reikia valyti liežuvį ir žandukų vidinę dalį.
 
Išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantukams (apie 1–1,5 metus), juos jau reikia pradėti valyti minkštu šepetėliu. Dantų pastą naudoti taip pat reikia, tačiau, vaikui dar neišmokus skalauti, ją patariama rinktis be fluoro, o išmokus – su fluoru.
 
Bent iki 7 m. būtina, kad tėvai patys valytų vaikams dantukus minkštu šepetėliu. Šepetėliui taupyti nereikėtų – vertėtų rinktis kokybišką, pvz., ekologiško plastiko šepetėlį, netraumuojantį dantų emalio ir dantų.
 
Dantų higienos įpročiai formuojasi šeimoje formuojant vaiko požiūrį į juos. Svarbų vaidmenį atlieka ir ikimokyklinės įstaigos. Tačiau svarbiausia, kad tėvai patys skirtų reikiamą dėmesį burnos sveikatai ir taip rodytų pavyzdį vaikui, kadangi jis natūraliai juos mėgdžioja.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje