Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-07-26 Kodėl 3,5 metų vaikas darželyje beveik nekalba? Lanko ne savo amžiaus grupę, namie kalba.
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Mažo vaiko pasiekimai: pradėjimas vaikščioti, mokymasis ir laikymasis švaros, savarankiškas valgymas, kalbos vystymasis ir t.t. suteikia vaikui pasitikėjimo savimi, pasididžiavimo, savarankiškumo, saugumo jausmus. Visus vaiko vystymosi pasiekimus galime vadinti progresu, o kai ko nors išmokęs vaikas atsisako tai daryti – regresu.
 
Suprantama, kad vaiko elgesys darželyje kelia nerimą ir klausimą ką daryti. Norint kuo tiksliau ir aiškiau atsakyti į šį klausimą yra per mažai informacijos.
 
Kada vaikas pradėjo lankyti darželį, kiek laiko trunka jo nekalbėjimas, kodėl vaikas lanko ne savo amžiaus vaikų grupę, ar grupės vaikai jaunesni ar vyresni, koks vaiko temperamentas, kaip jis reaguoja į pokyčius, kaip prisitaiko prie naujos situacijos ir pan?
 
Bet kokio regresinio elgesio priežastys yra vaiko priešinimasis situacijai ir adaptacijos sutrikimas. Vaikas tarsi sako: aš dar mažas, man dar nereikia eiti į darželį. Regresas noras grįžti į praeitį, kai nebuvo tų sunkumų, kurie dabar vaikui atrodo nepakeliami.
 
Iš turimos informacijos galima daryti prielaidą, kad vaikas darželyje patiria sunkumų, ten jis nesijaučia atsipalaidavęs, ramus, greičiau išgyvena nerimą ir įtampą. Tai gali būti susiję ir su adaptacijos procesu, jei tarkim, vaikas lanko darželį pirmus metus.
 
Kaip vaikas priims naują aplinką bei žmones, priklauso nuo daugelio dalykų. Visų pirma, tai individualios mažylio savybės. Vieni į svetimų žmonių būrį ateina lengvai, kiti - patiria didelę traumą.
 
Prisitaikymo naujoje aplinkoje sėkmė labai priklauso ir nuo tėvų. Itin jautriai atėjimą į darželį išgyvena siaurame rate auginami vaikai, t. y. kai mažylis ilgą laiką būna su vienu asmeniu - mama, močiute, aukle. Daug lemia ir tėvų galimybės „pratinti“ vaiką prie naujos aplinkos.
 
Lengviau išsiskyrimą išgyvena tie vaikai, kurie pirmąją savaitę paliekami neilgam, o buvimo įstaigoje laikas ilginamas pamažu. Pvz., pirmadienį darželyje vaikas praleidžia pora valandų. Šis laikas kasdien ilginamas. Penktadienį vaikas lieka pietų miego. Savaitgalį mažylis turi laiko savo naują patirtį integruoti.
 
Vaiko nepasitenkinimą darželyje gali sukelti ir nauja dienotvarkė. Todėl pasirinkto darželio dienos ritmu – kada čia valgoma, miegama, žaidžiama – reikia pasidomėti iš anksto ir jo laikytis namie. Tai vaikui suteikia saugumo ir pasitikėjimo aplinka jausmą.
 
Nekalbėjimo priežastis gali būti ir tai, mažylis neranda su kuo bendrauti, nėra nei vieno jo bendraamžio. Gal būt vaikas yra drovus ar agresyvus, nežino, nemoka užmegzti santykio ir niekas nenori su juo bendrauti, jo noras bendrauti buvo nepatenkintas ir jis išgyvena atstūmimą.
 
Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į vaiko ir tėvų tarpusavio santykius, įvykius šeimoje. Gal šeimoje vyksta svarbūs dalykai: keičiama gyvenama vieta, skyrybos, laukiama ar jau gimė kitas vaikas, ligos ar finansiniai sunkumai. Visi šie dalykai paliečia kiekvieną šeimos narį. Mažas vaikas nemoka pasakyti kaip jaučiasi, jis tai rodo veiksmai: verkimu, nekalbėjimu, nepaklusnumu ar per dideliu nuolankumu, dažnu sirgimu ar užsispyrimu ir t.t.
 
Norint suprasti ir pajausti savo vaiką, reikėtų pastebėti kaip jis žaidžia, kaip elgiasi su kitais vaikais ir suaugusiais ne darželio aplinkoje. Ar jis atsipalaidavęs ir ramus, ar moka saugiai elgtis ar neskriaudžia kitų. Taip pat ar nesileidžia skriaudžiamas. Pastebėjus sunkumus:
 • drovumą – mokyti vaiką pasakyti savo vardą, pasisveikinti, padėkoti, atsisveikinti. To pakanka bendravimo barjerui įveikti,
 • nemokėjimą apsiginti – mokyti pasakyti “ne, nenoriu, nepatinka”, rankos gestu sustabdyti,
 • kitų skriaudimą – sustabdyti agresiją, sakant: “mes taip nedarom” ir daugiau dėmesio skirti nuskriaustajam,
 • nesaugų elgesį – trumpai, aiškiai pasakyti apie pasekmes.
Sprendžiant šias problemas labai svarbu bendrauti su auklėtojomis ir bendromis jėgomis spęsti šį klausimą. Kalbėtis apie tai, kaip vaikas praleidžia visą dieną: valgo, žaidžia, miega, ar domisi jam siūloma veikla, kas jam patinka, su kokiais žmonėmis palaiko kontaktą. Vaikui svarbu turėti keletą žmonių, su kuriais jis galėtų bendrauti, pasiguosti ir pasidžiaugti. 


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje