Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-26 Kokie diabeto požymiai? Kaip apsaugoti vaiką nuo šios ligos?
Kokie yra diabeto požymiai? Pažįstamų dukra (2 metukų) susirgo, tad labai bijome dėl savo mažylės. Ką galime padaryti, kad ji nesusirgtų?
 
Atsako Jurgita Stankūnienė, sveikatos specialistė
 
Cukrinis diabetas – tai lėtinė liga, kai dėl įvairių priežasčių žmogaus kasa nepakankamai arba neišskiria insulino. Insulinas yra biologinė medžiaga, kuri skaido cukrų. Jis padeda gliukozei patekti į ląsteles, jas aprūpinti energija. Kai insulino kiekis sumažėja, kraujyje nuolat yra daugiau nei reikia gliukozės, tai sutrikdo ir kitų medžiagų, tokių kaip riebalai ir baltymai, apykaitą. Dėl šių sutrikimų pažeidžiamos įvairių organų kraujagyslės ir patys organai – inkstai, nervų sistema, širdies raumuo.
 
Tai liga visam gyvenimui. Net ir šiuolaikinės medicinos ji laikoma neišgydoma. Tačiau įmanoma išmokti ją valdyti, atitolinti komplikacijas ir su ja gyventi, tačiau kiek kitaip nei gyvena kiti.
 
Diabetas skirstomas į du tipus: pirmo tipo diabetas – dažniausiai diagnozuojamas vaikams ir antrojo tipo diabetas – suaugusiųjų. Per metus šalyje suserga apie 13-20 vaikų. Paprastai vaikai suserga nuo trejų metukų, bet kaip rodo ir jūsų patirtis, pasitaiko ir išimčių. Kitas tarpsnis, kada dažniausiai vaikams yra nustatoma ši liga – 6-7-eri metai, arba apie devintus metus. Deja ši liga pasiglemžia vis daugiau jaunų žmonių ir ypač vaikų.
 
Kadangi klausimo autorė nenurodė savo vaiko amžiiaus ir kitų požymių, pasistengsiu aprašyti bendrais bruožais, gal kurie iš jų padės būtent jums.
 
Yra keli diabeto požymiai, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam:
 • Padidėja troškulys, vaikas gali gerti ir gerti, nors nėra nei sušilęs, nei sūriai pavalgęs.
 • Padažnėja šlapinimasis, mamos pastebi, kad vaikas gerokai dažniau eina į tualetą, net naktį (nors anksčiau to nedarydavo).
 • Padidėja apetitas, atrodo, kad vaikas nuolatos alkanas.
 • Krenta svoris. Tai paradoksalus diabeto požymis, nes tiek daug valgant ir geriant svoris, atrodo, turėtų augti.
 • Padažnėja įvairios infekcijos – kvėpavimo takų, šlapimo takų, odos. Iki tol buvęs sveikas vaikas pradeda beveik nuolatos kažkuo sirguliuoti.
 • Vaikas gali jausti nuovargį, nepaaiškinamą irzlumą.
 • Gali niežėti odą, dilgčioti rankas ir kojas, kartotis dantenų uždegimai.
 • Šlapime randama gliukozės ir ketono. Aišku, šio požymio mama nesužinos, kol nebus atlikti laboratoriniai šlapimo tyrimai, bet toks gliukozės ir ketono turintis šlapimas skleidžia kiek kitokį kvapą, nei įprastai. Mamos sako, kad vaikų šlapimas atsiduoda obuoliais, šlapimas tampa lyg tirštesnis, lipnesnis (jei jo užtykšta ant klozeto krašto, tai nesunku pastebėti).
 • Didelis gliukozės kiekis kraujyje, o tai parodo tik kraujo tyrimas. Vis dėlto – kraujo ir šlapimo tyrimai yra patys aiškiausi įrodymai, ar jau verta susirūpinti.
Diabetas susijęs su antsvoriu. Dažniau suserga apkūnūs vaikai. Nutukus labiau apkraunama kasa, ji nebesusidoroja su krūviu ir pradeda gaminti mažiau insulino.
Pastebimas ir diabeto sezoniškumas – dažniau susergama pavasarį, rudenį ir žiemą.
 
Kodėl susergama?
 
Manoma, kad kiekvienas procesas, kuris nors kiek galėjo pažeisti kasą, gali būti diabeto priežastis. Tai gali būti įvairios infekcijos (kartais net nepastebimos!), traumos, apsinuodijimai vaistais, cheminėmis medžiagomis, įgimtos ligos, paveldimumas (nors 85 proc. sergančių diabetu genetinio polinkio neturi).
 
Manoma, kad įtakos turi per trumpas kūdikių žindymas, primaitinimas karvės pieno mišiniais, košėmis su gliutenu (kviečių baltymu), skiepijimas, vitamino D trūkumas. Jei giminėje yra sergančių diabetu, patartina kūdikį žindyti krūtimi kuo ilgiau, o karvės pieno pradėti duoti kuo vėliau. Kai kurie tyrimai rodo, kad tikimybė susirgti pirmojo tipo diabetu vaikams sumažėja, jei kūdikystėje motina juos maitina krūtimi.
 
Manoma, kad I tipo diabetu vaikai serga rečiau, jei nėštumo metu jų motinos vartoja daugiau vitamino D arba žuvų taukų.
 
Pastebėta, kad diabetą gali išprovokuoti stresas, nes kai organizme padaugėja streso hormono adrenalino, sutrinka insulino gamyba.
 
Tikslaus recepto, ką reikia daryti, kad vaikutis nesusirgtų diabetu, niekas negali pasakyti. Patartina gyventi kuo ramesnį ir sveikesnį gyvenimą, reguliariai lankytis pas gydytoją ir stebėti vaikutį. Liga yra ūmi, gali išsivystyti net per savaitę. Kad būtų ramiau, siūlau pasidomėti šia liga plačiau. Paieškokite informacijos internete, pasikalbėkite su vaikučio gydytoju.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje