Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-20 Kaip mažą vaiką įpratinti gražiai valgyti? Kada pratinti valgyti stalo įrankiais?
Pastebėjau, kad mano 10 mėnesiukų pupa jau vis dažniau kėsinasi į mano lėkštę. Ji tai daro ne todėl, kad yra alkana, bet tiesiog vedama smalsumo ir noro paragauti. Kartais duodu jai valgyti pačiai, bet po to reikia viską aplinkui valyti. Norėčiau tiesiog patarimų, kaip mažąją įpratinti gražiai valgyti pačiai? Kada pratinti valgyti stalo įrankiais?
 
2012-07-20 
 
Atsako Erika Bužauskaitė, Vilniaus nevalstybinio SOS darželio auklėtoja
 
Iš pradžių mažylis visiškai priklauso nuo tėvų ir tėvai turi viską daryti už jį, taip pat ir maitinti. Tačiau ateina laikas, kai vaikas susidomi suaugusiųjų pasauliu ir atsiranda savarankiškumo užuomazgos. Svarbu nepražiopsoti momento, kai mažylis ėmė stebėti jus už stalo. Pradžioje greičiausiai tai bus tik smalsumas, tačiau po kurio laiko vaikutis panorės būti panašiu į mamą ar tėtį, valgyti iš savo lėkštės, savo šaukšteliu, dar ir savarankiškai.
 
Jei vaikutis susidomėjo šaukštu ar šakute, tai dar nereiškia, kad jis nuo to momento paims juos į ranką. Tokio amžiaus vaikams labai greitai keičiasi nuotaikos. Kartais jis valgys noriai pats, o kartais reikalaus jūsų pagalbos. Jei jūsų vaikutis atsisako valgyti savarankiškai, jūsų pareiga jį sudominti ir skatinti valgyti savarankiškai.
 
Atkreipkite dėmesį į maisto išvaizdą. Vaikai mėgsta spalvotą ir gražiai atrodantį maistą, įprasta piurė ar košė mažyliui atrodys nuobodžiai ypač jei tai ne itin jo mėgstamas maistas. Būkite gudrūs. Tą pačia košę galima pateikti kitaip. Pasitelkite fantaziją, papuoškite ją vaisiais, nuspalvinkite, sukurkite lėkštėje miniatiūras.
 
Nusistatykite stalo taisykles. Stalo įrankiai ir lėkštė skirti valgyti, bet ne žaisti. Juos naudokite tik valgant. Priešingu atveju vaikutis įpras maistą laikyti žaidimu.
 
Kai jūsiškiui stukteli dešimt mėnesių, pats laikas duoti šaukštelį į rankas ir pasakyti: „Tu jau pakankamai didelis. Tikriausiai nori valgyti pats? Pabandyk“. Sunkiausia vaikams pakabinti maistą iš lėkštės, o ir kelias nuo stalo į burną kartais gerokai prailgsta, todėl pagelbėkite mažiesiems. Nenustebkite, jei smalsutis įkiš pirštą į košę - vaikas tyrinėja pasaulį, todėl nori pačiupinėti, ką gi čia jam mama išvirė. Mokantis savarankiško valgymo, svarbu:
 • iš anksto planuokite pietums ar vakarienei daugiau laiko;
 • aprenkite taip, kad nebūtų gaila rūbelių;
 • nebijokite, kad vaikas išsiterlios koše nuo galvos iki kojų;
 • būkite kantrūs – niekas negimė mokėdamas.
Jeigu laikysitės šių patarimų, neskubinsite vaiko, dvimetis gana šauniai valgys ir gers savarankiškai. 1,5 – 2 metukų vaikai yra tikri beždžioniukai, jie mėgdžioja žmones, kurie sėdi su jais prie stalo. Todėl šiuo metu leiskite vaikams valgyti su šakute, galite duoti ir neaštrų peilį.
 
Girkite ir džiaukitės
 
Matydami, kaip vaikas stengiasi, nepamirškite pagirti jo, pasidžiaugti, kad jam puikiai sekasi. Nekritikuokite vaiko. Vietoj: „Tu per mažas, tau neišeis“ sakykite: „Šaunuolis, kad stengiesi. Tačiau darai ne visai teisingai. Pamėgink taip...“.
 
Vaikams patinka pasikartojimas (ritualas), žinodami, kas bus, jie jaučiasi saugūs. Todėl nuo mažų dienų susikurkite valgymo ritualą – perspėkite vaiką, kad tuoj eisite valgyti, patieskite staltiesę. Net jei mažuliukas dar nekalba, pavalgiusi visada pasakykite „ačiū“. Kai mažylis paūgės, leiskite jam padėti – lai vaikas serviruoja stalą, nuplauna nuskustą bulvę.
 
„Ai, maniškis dar per mažas“, „Svetainėje naujas kilimas“, „Kai pats valgo, atšąla košė“ – kokių tik pasiteisinimų nebūna. Kai kurios mamytės viską daro už savo vaikus ir savo per didele meile dažnai atitolina raidą. Vaikai unikalūs, jų temperamentai skiriasi, tačiau, jei matote du dvimečius, iš kurių vienas labai gerai valdo šaukštą, o kitas ir puodelio nenulaiko, priežasčių reikia ieškoti savyje, o ne vaikų gabumuose.
 
Sėkmės Jums mokantis elgtis prie stalo!


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje