Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-18 Ar tikrai nereikalingi Kalėdiniai vaikų vaidinimai, ar jie traumuoja vaikus?
Mano dukrai yra 5 m. su puse, ji lanko priešmokyklinę grupę vaikų darželyje, jos grupėje vaikai 5-6 metų. Praeitais metais po Kalėdų, prieš Naujuosius metus, vaikai darželyje ruošė vaidinimą, kiekvienas vaikas turėjo savo vaidmenį pasakoje, tėveliai darė kostiumus vaikams,  vaikai mokinosi eilėraštukus, į vaidinimą buvo pakviesti tėvai - žiūrovai,  vaidinimas truko neilgai, po to atvažiavo Kalėdų Senelis, pašoko su vaikučiais, pakvietė tėvelius pašokti kartu, žodžiu, įprastas Kalėdinis renginys darželyje. Šiemet darželio auklėtoja pareiškė, kad darželyje nusprendė, jog nereikia traumuoti vaikų, nes jiems sunku mintinai mokytis rolių, eilėraštukus, jie bijo šnekėti viešai, vaidinti prieš tėvus, bijo mikrofono, be to nereikia "lišnų" problemų ir tėvams, galvoti, ruošti kostiumus vaikams, tokį sprendimą priėmė darželio auklėtojos ir vadovybė net nepasitarus su tėvais. Bet labiausiai mane šokiravo auklėtojos žodžiai, kad vaidinimas "traumuoja" vaikus. Aš visada galvojau, kad tokie renginiai skatina vaiko kūrybiškumą, komunikabilumą, kiekvienas vaikas juk gauna vaidmenį pagal savo gebėjimus, vienija tėvus, darželį ir vaikus, nes kasdien tėvai negali dalyvauti darželio veikloje kartu su vaiku, man atrodo vaikams malonu, kai tėvai ateina pažiūrėti į juos, "į jų teritoriją".  Paaiškinkite man, ar aš klystu. Ar tikrai Kalėdiniai  vaikų vaidinimai nereikalingi, ar jie traumuoja  vaikus?
 
2012-07-18
 
Atsako Gražina Valeikaitė, Vilniaus SOS darželio ikimokyklinio ugdymo pedagogė ekspertė
 
Kasmet į mūsų gyvenimą ateina stebuklingas Kalėdų metas. Darželyje vyksta tradiciniai vaikučių rytmečiai. Vaikai ruošiasi šventėms, mokosi deklamuoti eilėraštukus, dainuoja, šoka, vaidina. Kiekvieno programėlė savita ir graži. Laukiame Jėzaus gimimo, Kalėdų senelio ir dovanų, džiaugiamės eglute ir gausiu susirinkusių draugų ir giminių būriu.
 
Kad Kalėdos darželyje liktų ryškiausiu prisiminimu...
 
Vaikų supratimą apie Kalėdų prasmę bei šią šventę lydinčius atributus padeda formuoti ir pedagogai. Žiema ikimokyklinio ugdymo įstaigoje neįsivaizduojama be Kalėdų laukimo ir gražios šventinės programos. Darželio Kalėdų eglutės daugeliui lieka vienu iš ryškiausių vaikystės prisiminimų, todėl svarbu surengti tokią šventę, kad prie jos jaustųsi prisidėję visi bendruomenės nariai – pasiūlymais, darbu.
 
Ikimokyklinio ugdymo įstaigose ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ne tik dovanoms, bet ir Kalėdų Senelio vaidmeniui bei tikrajai šventės prasmei atskleisti. Stengiamasi, kad į darželius dažniau ateitų įdomus, veiklus Kalėdų Senelis, kuris su vaikais mokėtų žaisti įvairius, atitinkančius jų amžių, lietuvių liaudies, judrius, muzikinius žaidimus, pristatytų tradicijas. Be to, turime nepamiršti, jog Kalėdos – ne tik dovanų ir blizgučių šventė, bet ir Jėzaus gimimo diena. Manau, kad darželiuose nereikėtų bijoti to pasakyti. Tai vertybė, kurios nederėtų užgožti nykštukais ir kitais madingais, bet greitai praeinančiais dalykais.
 
Nuo seno įprasta, kad šalies darželiuose ugdytiniai švenčių proga kartu su auklėtojomis rengia programą tėveliams, o šiems belieka ateiti, pažiūrėti ir paploti dėl vaikų pasiekimų. Tėvelių indėlis į vaikų pasirengimą įprastai apsiriboja tuo, kad šie nuperka ar pasiuva vaikui šventinius rūbelius. Po to ir vėl gyvena savo kasdieninį gyvenimą – ryte nuveda vaiką į darželį, vakare pasiima ir kartais, švenčių proga, užsuka į darželį pažiūrėti, kuo vaikas gali juos nustebinti.
 
Kyla klausimas kam naudingos tokios šventės modelis? Ar gali sukurti darnius tėvo, vaiko ir ugdymo įstaigos santykius? Veikiausiai ne – juk vaikas, jausdamas, kad džiuginti tėvus yra tarsi jo prievolė, gali pradėti jausti, kad užsiimti kūrybiniais procesais – eilėraščių, dainelių ar kažkokio vaidmens vaidinime mokymasis – yra jo pareiga ir būtinybė. Tai ne tik žlugdo kūrybiškumą, bet ir priverčia vaidinti, pasirodyti tik dėl tėvų.
 
Manau plėtojant darnius vaiko, tėvų ir pedagogų santykius, tėvams visapusiškai įsitraukiant į darželio veiklas, galima tikėtis, kad Kalėdinė šventė rengiama darželyje, bus naudinga dėl kelių aspektų: kuo daugiau šalių įsitraukia į veiklą, tuo daugiau idėjų atsiranda ir galima atsirinkus įgyvendinti; kuo stipresnis vaiko ir tėvų ryšys, tuo stipresnis šeimos santykis su darželiu, pedagogais; dėl aktyvaus tėvų įsitraukimo į darželyje vykstančią šventę, tuo atveju – vaikas jaučiasi esantis darnios visumos dalis. Vaikas bus laimingas jei šalia vaidins tėtis, mama, bus ir kitų tėvelių, jam bus drąsu ir norėsis atsiskleisti, ką nors individualiai suvaidinti, nes matys, jog tėveliai ne tik stebėtojai, bet dalyviai. Galima surengti pvz. Kalėdinį pokylį, kuriame vaidina vaikai ir tėveliai.
 
Suprantu, klausimo autorei, malonu matyti savo vaiką vaidinantį, dainuojantį, bet ar jis gerai jaučiasi, ar jam nekelia kas nerimo, ar nekyla kokios nors neigiamos vaiko reakcijos einant į darželį, būnant namuose ir t.t..
 
Aišku vaikai nėra vienodi, vieni labai drąsūs, norintys dėmesio ne tik iš savo tėvų, bet ir kitų suaugusiųjų, Tačiau pastebėkime ar jiems nuolatinės repeticijos suteikia malonumą šventės metu. Siūlyčiau aptarti visiems grupės tėveliams, ką jie galvoja apie vaikų vaidinimų pasirodymus per šventes, paklauskite kiekvienas savo vaiko, kaip jie jaučiasi ar jiems patinka mokytis tekstą vaidinimui, vaidinti.
 
Jei visi norite, pritariate, jog Jūsų vaikams to reikia, tai pirmiausiai kartu su pedagogais įvertinkite savo grupės vaikų gebėjimus, apklauskite jų norus, ką jie norėtų vaidinti, sukurkite ar parinkite jau parengtą jų idėjoms, gebėjimams, norams atitinkantį vaidinimėlį. Iš praktikos galiu pasakyti, tada vaikai mielai vaidins, jausis labai svarbūs vaidinime, bus gražu žiūrėti kiekvienam tėveliui į laimingai nusiteikusį šventiniam vaidinimui savo vaiką.
 
Galiu teigti, jog tiek ne daug tereikia, kad šventės, nuskaidrinančios kasdienybę, taptų žavesnės – ieškoti netradicinių šventimo būdų ir glaudesnio vaiko, tėvų ir ugdymo įstaigos santykio. 
 
Linkiu sėkmės, glaudaus bendravimo su savo vaiku, jo pedagogais ir visos grupės tėveliais. Tik bendraudami kartu, galite atrasti, kas svarbu, miela, malonu Jūsų vaikui.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje