Emokykla.lt
D.U.K.
2012-11-14 Ką daryti, jei vaikas darželyje atsisako miegoti?
Vaikas nuo 2 metų nemiega, tikrai nėra piktas ar nepailsėjęs, naktį jis išsimiega 10-11 val., jis nėra daug lakstantis. Manau jam pakanka tik nakties miego, nes nei mama, nei senelė dienos metu negali užmigdyti. Toks žmogaus būdas. Nesuprantu, kodėl darželiai verčia miegoti, nes mes dabar negalime lankyti darželio. Mačiau grupėse vaikai mažai juda, daugiau sėdi, paklusniai vykdo reikalavimus nelakstyti – geriau vietoj miego leistų palakstyti.
 
2012-11-14 
 
Atsako Gražina Valeikaitė, Vilniaus SOS darželio ikimokyklinio ugdymo pedagogė ekspertė
 
2-3 metų vaikų miego poreikis – vidutiniškai 13 val. per parą. Kai kurie iš jų atsisako miegoti dieną. O gaila, nes dienos miegas vaikams ne mažiau reikalingas nei nakties. Manoma, kad net 4-5 metų vaikai turėtų miegoti du kartus per dieną. Žinoma, tai neįmanoma, jei vaikas lanko darželį, bet namuose, jei tik nori nusnūsti, reikėtų skatinti šį įprotį.
 
Vaiko miegas daug ką parodo. Jei jis – ramus ir gilus, vadinasi, vaikas sveikas. Jei dieną siautėjęs vaikutis atėjus pietų metui greitai užmiega, giliai išmiega valandėlę kitą, o prabudęs vėl būna žvalus, vadinasi, tai sveikas vaikas. Todėl reikia rūpintis, kad vaikučio miego niekas nedrumstų.
 
Darželiuose pedagogai stengiasi, jog kiekvienas vaikutis pailsėtų, pamiegotų. Tik kyla klausimas – kaip daro? Aišku, tai labai priklauso nuo pedagogų – kaip jie mažam vaikui pateikia faktą apie pietų miegelį. Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad geriausia, kai pasako, jog atėjo metas pailsėti, paklausyti: skaitomos arba sekamos pasakos, po to relaksinės muzikos. Nereikėtų įvardyti poilsio kaip tiesioginiu „miego“ žodžiu, kuris dažniausiai išgąsdina vaikus.
 
Galima sakyti, kad vaiko miegas lyg barometras rodo jo savijautą. Labai dažnai vaikai miega nepakankamai, o tėvai nenori pripažinti, kokie jų mažyliai pervargę. Pervargimas – viena pagrindinių prastos vaiko sveikatos ir netinkamo elgesio priežasčių. Jei vaikas hiperaktyvus, arba atvirkščiai, suglebęs, jam dažnai skauda galvą, pablyškęs, kaprizingas – jam trūksta poilsio. 
 
Štai keletas požymių, kurie rodo, jog vaikas miega nepakankamai:
 • Rytais jūs vaiką žadinate.
 • Jei leistumėt jam miegoti ryte kiek norisi, jis miegotų ilgiau nei pusvalandį nuo to laiko, kai paprastai jį prižadinate.
 • Važiuojančiame automobilyje užmiega.
 • Dažnai ožiuojasi.
 • Vaikas vis čiulpia pirštą ar čiulptuką.
 • Jam dažnai sapnuojasi košmarai.
 • Antroje dienos pusėje vaikui skauda galvą, kartais skausmus lydi vėmimas.
 • Vaikas atrodo pernelyg suglebęs, išsiblaškęs arba hiperaktyvus rytais ar vakarais.
Miego sutrikimo priežastys
 
Ikimokyklinuką nuvaryti miegoti yra pakankamai sunku. Ypač, jei jis turi vyresnių brolių ir sesių, kurie net nesiruošia eiti miegoti.
 
2-3 metų vaikas išgyvena tam tikrą amžiaus krizę, pasikeitimus, mokosi bendrauti su aplinkiniu pasauliu, įgyja naujų įgūdžių ir mokėjimų. Fizinis ir psichologinis nuovargis, daug įspūdžių, įsiaudrinimas, įtampa veikia mažylio miegą. Prieš užmigdant tokio amžiaus vaiką, reikia padėti jam atsipalaiduoti. Pažaiskite ramų žaidimą kartu, pieškite, o geriausia – paskaitykite ar pasekite pasakų, pasikalbėkite.
 
Miegas sutrikti gali ir dėl vaiko negalavimų (alergijos, dantų dygimo ir t.t.). Taip pat trukdo diskomfortas: netinkama kambario temperatūra, troškulys ar alkis, nepatogi pagalvė, pižama ir t.t.
 
Iškart po sočios vakarienės taip pat negerai migdyti vaiko. Prieš miegą galima duoti stiklinę vandens, pieno.
 
Gali būti, kad miegas sutriko dėl psichologinių priežasčių. 2-4 metų vaikų sapnai tampa vis ryškesni ir intensyvesni, kartais baisūs. Naujos baimės gali būti susiję ir su tuo, kad paprastai 2-3 metų amžiaus vaikai pratinami miegoti atskirai, naujoje lovoje, panašioje į suaugusių, dažnai net kitame kambaryje.
 
Štai keletas patarimų, padėsiančių greit, be ilgų varginančių derybų, paguldyti vaiką miegoti:
 • Migdykite vaiką vienu ir tuo pačiu metu.
 • Sugalvokite ir pripratinkite vaiką prie savotiško ritualo. Prieš miegą vaikas turi būti ramus ir atsipalaidavęs. Kas jūsų vaiką labiausiai nuramintų: šilta vonia, pasakėlė prieš miegą ar lopšinė? Veiksmų seka kas vakarą turi būti vienoda (pvz., po šiltos vonios, sekate pasaką, tada antklodę apkamšote). Tai vaikui bus signalas, kad „laikas miegoti“.
 • Neleiskite vaikui prieš miegą  aktyviai žaisti, žiūrėti TV ar žaisti kompiuterinius žaidimus.
 • Vaiką reikia įtikinti, kad jis saugus. Pasakykite, kad būsite visai šalia. Galite palikti praviras duris, įjungtą naktinę lempą. 
 • Jei vaikas nori miegoti su žaislais, nedrauskite to, jis nesijaus vienišas. O naktį prabudęs ir susiradęs greta žaisliuką, greičiau užmigs. 
Linkiu būti kantriems ir kasdien laikytis ritualo bei režimo. Net jei vaikas spyriosis ir protestuos, būkite tvirti. Guldykite miegoti ir išeikite iš kambario. Galbūt nusiramins pats. Jei verkia ilgai, grįžkite, bet neiškart. Tegu pamažu pratinasi užmigti vienas. Kai vaiką nuraminate, ilgai neužtrukite prie lovelės. Jei kaprizai nesiliauja, grįžkite ilgesniam laikui, bet neįjunkite šviesos ir neimkite vaiko iš lovos, nes po viso to tik sunkiau bus užmigti.
 
Prireiks ne vieno vakaro, dienos, kad ritualas įsitvirtintų ir duotų vaisių. Aišku, jei vaikui netinka dienos poilsis, protestuoja prieš jį, tai susitarkite su grupės auklėtoja, kad Jūsų vaikas nors poilsio meto pradžioje pagulėtų kokias 20 minučių, vėliau auklėtoja leistų jam pažaisti ramius žaidimus, papiešti ir t.t
 
Linkiu tvirtybės, kantrybės auginant mažąją atžalą.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje