Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-05-30 Kaip pagerinti vaiko miego kokybę darželyje?
Mano vaikas blogai miega darželyje... Nesuprantu, kur glūdi problema, nes vaikas lyg nėra labai jautrus ir lyg pats darželis jam patinka. Gal galėtumėt patart kaip pagerinti miego kokybę?
 
2012-05-30 
 
Atsako psichologė Karolina Bajoriūnienė
 
Iš tiesų vaikai dažnai nemėgsta miegoti „pietų miego“ ne tik darželyje, bet ir namie. Gaila, kad savo laiške nepapasakojote plačiau apie vaiką. Jei Jūsų vaikui yra daugiau negu 4 metukai, yra visai normalu ir net protinga leisti darželyje tiesiog nemiegoti. Tačiau jei vaikas mažesnis, jam fiziologiškai turėtų būti poreikis pailsėti.
 
Priežasties nustatymui pabandykite pastebėti jo aplinką. Tai yra atkreipkite dėmesį kas labiausiai jaudina, džiugina ir liūdina Jūsų mažylį darželio aplinkoje. Auklėtojos ne visuomet gali papasakoti su kokiais stresoriais Jūsų vaikas susiduria kasdienėje darželio veikloje.
 
Miego kokybę darželyje pagerinti nemanau, kad yra Jūsų jėgose, tačiau jei problema atsikartoja ir namuose, pabandykite išlaikyti kelias paprastas taisykles prieš miegą. Visų pirma,vaiko miego vieta turi būti jam patinkanti, nekelianti nemalonių jausmų. Pakalbėkite apie tai su vaiku, stebėkite jo reakciją, atkreipkite dėmesį į jo žaidimą į norą būti toje vietoje kur turės ir miegoti.
 
Kita ne mažiau svarbi detalė – vaiko veikla prieš miegą. Nesitikėkite vaiką greit užmigsiant tiek dienos, tiek nakties miegu, jei prieš pat miegą jis buvo aktyvus. Mažiausiai bent 30 min. iki miego, vaiko veikla turėtų būti orientuota į atsipalaidavimą, nesuteikianti stiprių fizinių ir emocinių išgyvenimų. Be abejo, nepamirškite ir elementarios higienos – kambarys turi būti gerai išvėdintas ir tinkamos temperatūros.
 
Gal būt nemiegojimo priežastį suprasti padėtų ir platesnis, šiek tiek kitoks suvokimas, kas vyksta žmogaus psichikoje stengiantis užmigti. Svarbus aspektas yra tai, kad užmigti mes galime ne bet kur. Pats miegas, tai atsipalaidavimo būsena, tai negalėjimas kontroliuoti aplinkybių, bei savęs. Užmigti, reiškia leisti sau tapti pažeidžiamu. Taigi, aplinka, vieta ir šalia esantys aplinkiniai, turi lemiamą vaidmenį gerai miego kokybei užtikrinti ir pačiam gebėjimui užmigti.
 
Konkrečiu Jūsų atveju, jei vaiko nemiegojimas darželyje „pietų miego“ nesukelia jokių papildomų nepatogumų, kaip tik auklėtojų nepasitenkinimą, tikrai patarčiau nepergyventi ir neversti vaiko miegoti per prievartą. Pakalbėkite su mažuoju ir nutarkite kas jam būtų priimtiniausia – gal būt vaikas gali tiesiog ramiai pagulėti, kol jo/jos draugai pamiegos. O gal darželyje yra „nemiegančiųjų grupė“, kurioje vaikas tikrai geriau jausis, negu verčiamas miegoti tuomet kai jis neturi tam poreikio.
 
Tačiau, jei akivaizdžiai matote, kad vaikas tikrai turi miego trūkumą (pastebite padidintą nuovargį, apatiškumą, sunkumus susikaupti), turėtumėte rimčiau susirūpinti ir gal būt netgi kreiptis į specialistą, kuris nustatys tikrąją negalėjimo užmigti priežastį.